Jako dítě porazil Oliver rakovinu, ale zůstal ochrnutý. S novým vozíkem žije naplno a sportuje

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 17. leden 2023 09:04
Jako dítě porazil Oliver rakovinu, ale zůstal ochrnutý. S novým vozíkem žije naplno a sportuje Foto: Nadace Agel

S třiadvacetiletým Oliverem Moučkou z Plzně se život nemazlil. Již několik měsíců po narození se Oliverův zdravotní stav začal zhoršovat, trápil ho nádor, který mu tlačil na plíce. Doktorům se nádor podařilo odstranit, ale během operace mu byla přerušená mícha a od té doby je odkázán na invalidní vozík. Oliver se postavil všem výzvám, které mu život přichystal a výsledkem je mladý sportující muž, který umí žít naplno a pro všechny je velkou inspirací.

Přestože je Oliver od pasu dolů ochrnutý, jeho největší vášní je sport a adrenalin. Od 13 let se věnuje florbalu na mechanickém vozíku za tým SKH METEOR Plzeň. Rád boxuje, přičemž se baví a posiluje zároveň. Během studia na střední škole si oblíbil lukostřelbu. Závodně střílí za SC Jedličkův ústav Praha. Každý rok jezdí se sportovním klubem na hory do Itálie lyžovat na monoski.

„Ve volném čase rád jezdím na vozíku delší projížďky a poznávám okolí. I já si myslím, že je možnost si život užít hodně podobně jako ostatní zdraví lidé,“ říká Oliver Moučka, který nyní díky Nadaci Agel může uhradit doplatek na nový mechanický vozík, tedy část, kterou nehradí zdravotní pojišťovna. „Na rozdíl od mého současného vozíku je lehce ovladatelný a bude méně problémový s překážkami ve městě a přírodě. Vozík mám vyrobený na míru, díky čemuž budu předcházet dalším zdravotním problémům,“ dodává Oliver.

„Máme radost, že jsme se podíleli na koupi nového mechanického vozíku, který je vyroben na míru a díky němuž si Oliver může užívat života nejen jako jeho vrstevníci,“ říká Veronika Dostálová, členka správní rady Nadace Agel.