Alej roku Plzeňského kraje roste v Tachově. Rozhodl jediný hlas

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 17. leden 2023 07:17
Alej roku Plzeňského kraje roste v Tachově. Rozhodl jediný hlas Alej u minerálního pramene (Dlouhá alej). Foto: Alena Mautnerová

Anketa o nejoblíbenější Alej roku byla vyhlášena už podvanácté. V Plzeňském kraji zvítězila Alej u minerálního pramene v Tachově. Do letošního ročníku bylo přihlášeno 93 alejí a stromořadí, šest z nich z Plzeňského kraje. Hlasování už skončilo, ale souboj v Plzeňském kraji byl napínavý do samého konce – první tři místa se lišila o jediný hlas a pořadí se neustále měnilo.

„Nakonec titul Alej roku 2022 Plzeňského kraje vyhrává Alej u minerálního pramene neboli Dlouhá alej, která je díky své výjimečnosti vyhlášená jako památná. Dovede lidi k Windischgrätzovu minerálnímu prameni,“ říká koordinátorka ankety Denisa Hronová s tím, že tachovské stromořadí o jediný hlas porazilo Alej u Saské brány v Rokycanech.

A která alej za rok 2022 se stala tou nejoblíbenější v celé republice? Na prvním místě se umístila Lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntálu s 1041 hlasy. Titul se tak po osmi letech vrací do Moravskoslezského kraje.

„Anketa Alej roku vyhlášením vítězů nekončí. Patroni ankety ještě vyberou tři nejkrásnější fotografie, které vyhlásíme ve čtvrtek 26.1. Na jaře nás čeká Alejová slavnost,“ říká koordinátorka ankety Denisa Hronová s tím, že cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírodě i lidem.

Výsledky ankety v Plzeňském kraji:

Alej u minerálního pramene (Dlouhá alej)

108

Alej U Saské brány v Rokycanech

107

Stromořadí Hlavňovice k Suché

105

Jírovcová alej mezi hradem a kaplí sv. Felixe na Klenové

56

Dubovka v Zapomenutém údolí

27

Alej podzimní lásky v Malém Újezdě

7