Jak se vyznat ve světě nebankovních půjček. RPSN přinese odpověď

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 12. listopad 2021 10:19
Jak se vyznat ve světě nebankovních půjček. RPSN přinese odpověď Zdroj foto: iStock

Při sjednání nebankovní půjčky se můžete těšit na rychlé připsání peněz na bankovní účet, minimální administrativní zátěž a možnost vyřízení půjčky online nebo po telefonu. Jak ale mezi poskytovateli vybrat nejlepší nebankovní půjčku? Sledujte ukazatel RPSN.

Nebankovní půjčky vyřídíte snadno

Co se týká bankovních půjček, má klient zpravidla jasno. Požádá o půjčku tam, kde má vedený bankovní účet. Jak se ale rozhodnout v případě, že chcete rychlou nebankovní půjčku? Jsou snadno dostupné a převážnou většinu z nich vyřídíte online nebo po telefonu. V rozhodování vám barevné reklamní letáky, vtíravé melodie ani líbivé slogany nepomohou. Společnou výhodou nebankovních půjček je jednoduchá administrace, rychlé připsání peněžních prostředků na bankovní účet a možnost získat půjčku i se záznamem v registru dlužníků (záleží na povaze zápisu a jeho stáří). Jak posoudit, která nebankovní půjčka je nejlepší?

Porovnávejte ukazatel RPSN

Úroková míra u vypsaných úvěrů nereflektuje veškeré náklady půjčky. Mnohem přesnější je ukazatel RPSN, který jsou povinni zveřejňovat všichni poskytovatelé půjček (bankovní i nebankovní subjekty). Podle ukazatele RPSN si snadno porovnáte skutečné náklady úvěru. Zároveň podle uvedené sazby vyberete nejvýhodnější půjčku.

! Pozor. Na trhu objevíte i půjčky s RPSN ve stovkách procent, v žádném případě takovou smlouvu nepodepisujte.

Kontrolujte podmínky úvěru

Před podpisem smlouvy kontrolujte podmínky poskytnuté půjčky.

  • Jaké další bonusy a benefity nabízí věřitel klientům?
  • Má půjčka předčasné splacení zdarma?
  • Nabízí věřitel odklad splátek?
  • Můžete půjčku refinancovat?
  • Je možné prodloužení splatnosti a snížení výše splátky?
  • Jaké zázemí má poskytovatel pro klienty? (síť poboček, poradců, infolinka, internet banking aj.)
  • Nabízí věritel výhody pro stálé klienty?

Smluvní dokumentaci si vyjasněte

Úvěrová smlouva je závazkem na dlouhé období, někdy na desítky let. V žádném případě její sjednání neuspěchejte. Pečlivě si prostudujte smluvní dokumentaci a obchodní podmínky. Seriózního věřitele poznáte podle transparentních podmínek úvěru. Smluvní podmínky jsou jasně definované, rozumíte každému bodu a máte možnost si smluvní dokumentaci prostudovat v dostatečném předstihu.

Nebankovní půjčka pro podnikatele

Jako podnikatel můžete nebankovní půjčkou získat vysoký obnos finančních prostředků. Půjčka pro podnikatele se poskytuje ve výši několika tisícovek, ale může dosáhnout až několik miliónů. Například pro rozjezd podnikání nebo pro financování nové investiční příležitosti je oblíbená půjčka 500 000 Kč.

Výhodou nebankovních podnikatelských půjček je jejich takzvaná bezúčelovost. Prostředky získané z půjčky můžete použít na cokoliv, dokonce účel nemusí souviset s podnikáním.

Novinkou je balónové splácení

Balónové splácení je stále spíše novinkou, pro podnikatele má řadu výhod. Pokud si sjednáte půjčku s balónovým splácením, po dobu trvání úvěru hradíte pouze úroky. Jistinu v celé výši zasíláte až s poslední splátkou. Balónové splácení je výhodné při začátku podnikání, kdy potřebujete vysoký objem peněžních prostředků nebo při podnikání v oboru se sezónními výkyvy tržeb.

PR