Půjčka se zástavou v Plzeňském kraji. Co prozradí LTV?

Zveřejněno v Finance
Od - středa, 20. březen 2024 17:10
Půjčka se zástavou v Plzeňském kraji. Co prozradí LTV? Zdroj: Zoxo Financial s.r.o.

V Plzeňském kraji jsou dlouhodobě jedny z nejdražších nemovitostí v republice. Po Praze a Brnu zaujímá Plzeň bronzovou příčku. Výší průměrného platu se Plzeň dlouhodobě pohybuje na prvních 5 příčkách v ČR, nejlépe je na tom Praha. Jak se skutečnost projeví v žádosti o úvěr?

Tajemná zkratka LTV

Ukazatel LTV vyjadřuje poměr mezi výší hypotečního úvěru a hodnotou nemovitosti, která byla dána do zástavy. Zkratka pochází ze spojení Loan To Value, což se dá přeložit jako půjčka do hodnoty.

Půjčka se zástavou nemovitosti je sjednávána tak, že se zjišťuje hodnota zastavené nemovitosti. Jiný úvěr dostanete při ručení vilou v Praze a o jinou půjčku můžete žádat, pokud do zástavy vkládáte dvoupokojový byt na okraji Mostu. Ukazatel LTV je hranicí maximální hypotéky, kterou vám věřitel na nemovitost poskytne.

Jak se aplikuje ukazatel LTV

Výpočet maximální hranice úvěru podle LTV je jednoduchý. Pokud bydlíte ve velkém městě, máte například dvoupokojový byt v hodnotě čtyř milionů korun. LTV může být stanoveno například na 90 %. Pak byste prostřednictvím úvěru mohli získat 3 600 000 Kč. Banky obvykle pracují s LTV ve výši 80 nebo 90 %. Krátce v historii bylo možné žádat o úvěr na 100 % hodnoty nemovitosti.

Není nutné vyčerpat úvěr do celé výše LTV. Je běžné žádat o úvěry na 60, 70 nebo 75 %. U bank znamená vyšší objem vlastních peněžních prostředků částečné doložení bonity a klienti mohou získat nižší úrokovou sazbu u úvěru. S oceněním nemovitosti daným do zástavy pracují i nebankovní hypotéky. Tu nejvýhodnější hledejte prostřednictvím srovnávače MojeHypoteka.cz.

Ceny nemovitostí v Plzni

Podle realitních serverů a statistik vývoje cen nemovitostí jsou v Plzni po Praze a Brně nemovitosti nejdražší. Aktuálně se odhadovaná cena za 1 m2 pohybuje nad 80 tisíci korunami. Byt o ploše 60 m2 se nejčastěji prodává za částku blížící se 4,5 mil. Kč. Průměrná cena pronájmu takového bytu se pohybuje nad 14 tis Kč.

V Plzeňském kraji se v posledních desítkách let zlepšuje kvalitativní struktura fondu nemovitostí. Zvyšuje se stav trvale obydlených domů, roste plocha obývaných nemovitostí, přibývá nemovitostí s vyšším počtem pokojů. Proměňuje se i kvalita bydlení, technické vybavení nemovitosti a zvyšuje se podíl bytů I. a II. kategorie na celkovém bytovém fondu.

Průměrný plat v Plzni

Hodnocení průměrných platů zpracovávají různé statistiky, zajímavé je srovnání personálních portálů, které hodnotí nabízené platy v kraji dle inzerce. Průměrný plat v Plzeňském kraji je dle nabídek nad 33 tisíc korun. Statistický úřad uvádí hodnotu nad 41 tisíc korun. Vzhledem k výši platu a průměrné hodnoty nemovitosti může být problematické v lokalitě získat rezidenční bydlení, novostavbu nebo byt o velké podlahové ploše.

Výše ručených půjček v Plzni

V Plzni jsou nemovitosti prodávány a oceňovány vysokou hodnotou, která patří mezi jedny z nejvyšších v České republice. Vzhledem k vysoké hodnotě zastavené nemovitosti je půjčka se zástavou nemovitosti sjednávána na atraktivní objem peněžních prostředků, obvykle v milionech korun.

PR