×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9969

Jak přezout auto svépomocí?

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 30. duben 2021 11:06

Jaro za dveřmi a po zimě ani vidu ani slechu. Pro vaše auto nastala nejideálnější doba přezout kola. Chtěli byste si kola na autě přezout sami, ale nevíte jak? Přezouvání pneumatik doma se nemusíte obávat. Přečtěte si, jak snadno a bez obav přezutí kol zvládnete.

Přezouvání pneumatik zvládnete i vy

Než se do přezouvání pneumatik sami doma pustíte, ujistěte se, že máte doma nebo v garáži kvalitní nářadí, které potřebujete pro práci při výměně pneumatik. 

Jaké nářadí by vám pro přezouvání kol nemělo v dílně nebo garáži chybět? Rázový utahovák poslouží při utahování nebo povolování šroubů kol. Pokud si z nějakého důvodu utahovák pořizovat nechcete postačí vám momentový klíč, křížový klíč nebo klasický klíč na kola. Uvědomte si však, že rázový nebo pneumatický utahovák vám ušetří spoustu sil i času. Dále si pořiďte sadu vnitřních nástrčných klíčů, které nasadíte na utahovák nebo momentový klíč. Neopomenutelnou součástí při výměně kol je hever, kterým pro snadnou manipulaci s kolem vůz zvednete do dostatečné výšky. Nezapomeňte na pracovní rukavice, které vaše ruce ušetří před nečistotami z pneumatik.

Postup při přezouvání kol na autě

Čím při přezouvání kol začít? Následující kroky vám pomůžou, jak při výměně kol postupovat.

  1. Auto přezouvejte na zpevněném povrchu.
  2. Zařaďte rychlost a zatáhněte ruční brzdu.
  3. Zajistěte vůz klíny proti samovolnému pohybu.
  4. Šrouby kol povolte ještě na zemi.
  5. Zvedák umístěte pod nosnou část karoserie do míst určených od výrobce vozu.
  6. Po zvednutí vůz zajistěte stavitelnými podpěrami.
  7. Kola povolte utahovákem nebo klíčem.
  8. Při montáži kola zpět na auto použijte momentový klíč a jeho hodnoty nastavte podle výrobce (85 - 140 Nm).
  9. Utahujte šrouby křížem, aby disk správně seděl na náboji. Utahujte je střídavě protilehle, aby kola nebyla nakřivo.
  10. Po první jízdě kola zkontrolujte a ujistěte se, že nedošlo k povolení šroubů.

Pneumatiky důkladně očistěte

Jakmile kola z auta sundáte, umyjte špínu, která na nich ulpěla za dobu používání vozu. Na důkladné očištění pneu využijete vapku, která dokáže vyvinout silný tlak vody a špíny se velmi rychle zbavíte. Vyvarujte se agresivním saponátům, které by mohly kola poškodit. Spoje kol promažte olejem, ale dejte pozor, aby se olej nedostal k nábojům kol. Uvidíte, že pokud kola dostatečně umyjete a spoje promažete, budete mít dobrý pocit a váš vůz se vám odvděčí bezpečnou jízdou na vozovce.

Věnujte pozornost kvalitnímu nářadí

Aby se vám domácí přezouvání vyplatilo naplánujte si ho na den, kdy budete mít dostatek času a klid na práci. Není nic horšího, než když na práci nemáte čas a přezutí provedete ve zbytečném shonu. Do kvalitního nářadí se vyplatí investovat, protože vám práci usnadní i urychlí. Pokud byste si v přezouvání pneu nebyli jistí, je lepší obrátit se na vyškoleného profesionála. Protože není radno přezutí pneumatik podcenit.

PR

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://www.plzen.cz/jak-prezout-auto-svepomoci#sigProId2dca036dfd