×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Interiér chrámu sv. Bartoloměje se změnil v obří staveniště

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 30. leden 2020 23:18
Katedrála Chrám sv. Bartoloměje prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Foto: Zuzana Duzbabová

Náročnou rekonstrukcí prochází už rok a půl katedrála svatého Bartoloměje v Plzni, hotova je zatím čtvrtina plánovaných akcí. Práce by měly pokračovat až do poloviny roku 2021. Jedná se o investici za 103 milionů korun. Církev na ni dostala z EU dotaci ve výši 95 procent, zbytek získává z vlastních zdrojů. V současné době v katedrále stojí lešení v severní lodi, ta jižní loď je opravená.

„Opravuje se při rekonstrukci prakticky všechno. Můžete vidět vyčištěné stěny, opravené jsou klenby v jižní lodi. Zrestaurované jsou dvě kaple, vstup pod kůrem a vlastní kůr. Letos se bude pokračovat severní lodí a presbytářem,“ popsal práce architekt Jan Soukup. Restaurování se podle jeho slov nesmí uspěchat. „Restaurátoři pracují stejně, jako se to dělalo před 100 až 200 lety, nějaká technika tomu moc nepomůže. Vidíte to i na tom lešení, které se musí modelovat podle toho tvaru kostela, takže tady se nepoužívají ta hliníková lešení,“ doplnil Soukup.

Vnitřek chrámu se proměnil ve staveniště. Foto: Zuzana Duzbabová

A na co se mohou těšit po rekonstrukci katedrály její návštěvníci, věřící a turisté? Nové bude osvětlení, lavice dostanou vyhřívání, chybět nebude ani toalety, nově se zpřístupní i podkroví. Samozřejmostí je čistý interiér, renovované malby i další zařízení. V samotném chrámu je třeba vyčistit asi 2500 metrů čtverečných zdí, stropů a sloupů. Při práci na kůru se pod podlahou objevily zbytky vzácných monumentálních renesančních maleb z 16. století. Opravou prochází i několik vitrážových oken, která zřejmě poškodilo odpalování ohňostrojů či petard na náměstí.

Budování chrámu sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Česku začalo kolem roku 1340. Až v letech 1879 až 1883 se chrám dočkal velkých oprav po pádu štítu lodi, který prorazil klenby. Poslední velká rekonstrukce trvala od roku 1914 do roku 1919.

„Plzeňská diecéze v současné době vedle chrámu sv. Bartoloměje opravuje jezuitský kostel v Klatovech za zhruba 70 miliónů korun a také klášterní kostel v Plasích za dalších zhruba 101 miliónů korun. Klatovy by měly být hotové na konci října. Plasy by měly být otevřeny v roce 2021 pravděpodobně na podzim,“ řekl Jakub Holík, vikář plzeňské diecéze.