Hrady Kašperk, Rabí a Velhartice zažívají v létě zájem turistů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 23. srpen 2020 09:44
plzen_cz_Kašperk-Kavale-pohled od jihovýchodu Kašperk

K nejoblíbenějším turistickým místům Plzeňského kraje patří o letošních prázdninách šumavské trojhradí - státní hrady Velhartice a Rabí a městu Kašperské Hory patřící Kašperk. Rabí a Velharticím se díky vysoké červencové a srpnové návštěvnosti podařilo vymazat propad z jarních měsíců, kdy byly památky kvůli koronaviru zavřené, řekl ředitel českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu (NPÚ) Petr Pavelec. Všechny tři hrady ležící na vrcholech trojúhelníku kolem Sušice každoročně patří k nejnavštěvovanějším památkovým objektům v kraji.

Českobudějovické pracoviště NPÚ spravuje státní památky na Vysočině, v Plzeňském a v Jihočeském kraji. V souhrnu se památkám nepodaří dohnat jarní koronavirový výpadek a vyrovnat se celkové loňské návštěvnosti. "Na našich památkách sezona vypadá tak, že léto se vyvíjí výjimečně dobře. Plzeňský kraj si vede velmi dobře, protože tady jsou dva hrady, Rabí a Velhartice, kde jsme i v tom celkovém úhrnu předehnali loňský stav návštěvnosti a výnosy ze vstupného, což je dobrá zpráva a znamená to, že jsou to domy, které jsou mezi lidmi oblíbené," řekl Pavelec.

Na Rabí přišlo letos od začátku roku do 18. srpna o 1279 lidí více než loni za stejné období, na hrad Velhartice o 2124 lidí více. Kašperk loňský velmi úspěšný rok nedohnal. Prázdninová návštěvnost ale na všech třech památkách předčí loňské prázdniny. Na Rabí od 1. července do 18. srpna přišlo letos 40.025 lidí, což je oproti stejné době loni o 7005 lidí více, na velhartickém hradě mají letos o prázdninách oproti loňsku zatím o 8429 lidí více a na Kašperku o 571. Kasteláni jsou zatím spokojeni, i když nechtějí sezonu hodnotit předčasně. Není jasné, zda a jak se případná protikoronavirová opatření dotknou podzimní sezony.

"Loni v létě byla návštěvnost v průměru 450 lidí za den, letos je to zhruba 700 lidí denně. Je to stále ještě v limitu tak, aby si lidé návštěvu a prohlídku u nás užili a aby nebyl areál přeplněný," řekl kastelán Matěj Mejstřík. Letos jezdí především tuzemské rodiny s dětmi, cizinců je minimum. Podle Mejstříka na hradě vypozorovali i jinou klientelu oproti jiným letům. Dříve často jezdili lidé, kteří byli na Šumavě na dovolené a na hrad přijeli, když třeba pršelo, nebo když si chtěli jeden den odpočinout od fyzické námahy při túrách či cyklovýletech. Letos ale i z vzdálených míst republiky přijíždějí turisté, pro něž je hrad primárním cílem výletu. Tito lidé mají mnohdy větší zájem o výklad, zajímají se o podrobnosti a ptají se průvodců.

Podobný trend potvrzuje i kastelán Rabí Michal Novák. "Těší nás také, že se nám návštěvníci vracejí. Je hodně lidí, kteří nám říkají, že k nám jezdí každý rok nebo ob rok. Snažíme se, abychom měli co nabídnout," řekl.

I když Kašperk loňské vysoké návštěvnosti nedosáhl, podle kastelána Václava Kůse je zejména posledních několik dní hodně plno. "Největší rekord léta byl v úterý, kdy na Kašperk přišlo skoro 860 lidí na prohlídky, takový rekord nebyl ani minulý rok. Mile nás překvapuje, že lidé chodí i před koncem prázdnin," řekl Kůs. Připomněl, že vykazovaná čísla jsou na Kašperku jen za zpoplatněné prohlídky hradu. Na nádvoří, kam je volný vstup, chodí ještě navíc minimálně dvakrát tolik lidí.

čtk