Historická budova základní školy v Plzni na Doubravce se dočká rekonstrukce, přestěhuje se do ní úřad

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 26. duben 2023 08:33
Historická budova základní školy v Plzni na Doubravce se dočká rekonstrukce, přestěhuje se do ní úřad Zdroj vizualizace: ÚMO Plzeň 4

Dlouhá léta nevyužívaná a chátrající budova bývalé základní školy v Masarykově ulici v Plzni na Doubravce projde rekonstrukcí, která by měla trvat dva roky. Nově tam mimo jiné bude sídlit Úřad Městského obvodu Plzeň 4.

Budova pochází z roku 1902 a sloužila původně jako obecná škola. V roce 1925 byl před školou založen park. V osmdesátých letech 20. století byla na dvoře tehdejší základní školy přistavěna přízemní budova šaten a hlavní vchod byl přesunut do Školní ulice. Od roku 2006 využívala prostory plzeňská konzervatoř, a to až do konce roku 2013.

Díky rekonstrukci vyřeší doubravecká jeden zásadní problém. A to přestěhování úřadu z nevyhovující budovy v Mohylově ulici a z nájemních prostor. "Doubravka získá reprezentativní zázemí pro konání svateb a dalších společenských a kulturních akcí. Do prostor úřadu bude možné rozšířit činnost Doubraveckého klubu. V neposlední řadě dojde také k úpravě přilehlého parku. Moc nás těší, že budeme moci krásnou historickou budovu zachránit a že znovu ožije,“ prohlásil starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup.

„Já jsem velmi rád, že se podařilo dosáhnout reálné dohody a příslibu vedení města ohledně financování rekonstrukce budovy bývalé základní školy pro potřeby našeho úřadu. Jednak si to tato budova dlouhodobě zaslouží, zkvalitní to v příštích letech podmínky práce úřadu pro naše občany a celkové tím učiníme další krok v naší dlouhodobé koncepci vytvořit z Habrmannova náměstí přirozené centrum našeho obvodu pro vzájemné setkávání. V neposlední řadě pak konečně vznikne důstojné pietní místo našich letců z 2. světové války i obětem bombardování v dubnu roku 1945,“ podotkl místostarosta MO Plzeň 4 Zdeněk Mádr.

S rekonstrukcí budovy by se mělo začít symbolicky už v příštím roce, kdy si Doubravka připomíná 100. výročí připojení k Plzni. Stěhování úřadu by mělo proběhnout pravděpodobně na jaře roku 2026. „V současné době jsou vytvořeny všechny potřebné projektové stupně, od studie, po stavební povolení až po prováděcí dokumentaci,“ popsal Soukup. Podle něj je potřeba provést obnovu vnějšího historického pláště budovy a dále rekonstrukci vnitřních prostor. Na návrhu interiéru by zástupci obvodu rádi spolupracovali s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Vzniknout by tady měl víceúčelový sál, který by mohl sloužit jako obřadní síň či prostor pro menší společenské akce. Kromě rekonstrukce je v plánu také přístavba, která vnikne místo bývalých šaten pro děti. Dále se počítá i s obnovou přilehlého parku, v němž vznikne také místo pro oddávání. V neposlední řadě je počítáno s několika parkovacími místy.     

Celkový rozpočet na rekonstrukci budovy bývalé základní školy se pohybuje kolem 170 milionů korun. Městský obvod Plzeň 4 se bude na této investici částečně podílet. Zdejší zastupitelé minulý týden schválili převod prvních 10 milionů korun z rozpočtu městu Plzeň na první etapu rekonstrukce.