FN Plzeň dnes očkovala proti covidu-19 první zdravotníky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 31. prosinec 2020 18:34
plzen_cz_očkování, injekce ilustrační foto

Plzeňská fakultní nemocnice dnes začala očkovat vakcínou proti koronaviru. Dostalo ji zatím prvních 15 zdravotníků, kteří pracují v nemocnici na specializovaných covidových pracovištích. Informovala o tom mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

S očkováním se bude pokračovat v pondělí. Očkovat se už bude na několika místech v nemocnici v lochotínském i v borském areálu. FN jako první v kraji dostala ve středu jedno plato se 195 ampulemi vakcíny, z každé se dá použít až šest očkovacích dávek. Do 7. ledna, kdy by měla do kraje přijít další zásilka vakcíny, nemocnice použije všechny dávky, které má nyní k dispozici.

Zdravotníci se podle Levorové dnes soustředili na to, aby si zautomatizovali a procvičili celý proces očkování a následných úkonů. "Vše se zadává do systému, vydávají se mezinárodní očkovací průkazy," řekla Levorová. Zájem o očkování je podle ní mezi zdravotníky nemocnice velký.

Jako první dostanou očkování pracovníci covidových pracovišť, kterých je kolem 750, lidé z jednotek intenzivní péče, ARO či odběrových míst, řekl ve středu ČTK ředitel FN Václav Šimánek. Další dodávku vakcín má nemocnice dostat 7. ledna. Měla by to být čtyři plata celkem se 780 ampulemi, z nichž by bylo možné očkovat až 4680 lidí. FN Plzeň by měla podle ředitele v lednu fungovat jako očkovací centrum sedm dní v týdnu, 12 hodin denně. Za den by mělo jedno stanoviště očkovat 500 lidí. Po třech týdnech, kdy začnou lidé docházet na druhou dávku vakcíny, by to mělo být podle Šimánka až 1000 očkovaných lidí denně.

"Očekáváme, že během ledna Plzeňský kraj obdrží 17.550 dávek vakcíny, které budou určené pro zdravotnické pracovníky ostatních lůžkových zdravotnických zařízení a jejich pacienty, pracovníky v pobytových sociálních zařízeních a jejich klienty, a pro Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje," řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). V první fázi bude v kraji očkovat FN a Státní zdravotnický ústav v Plzni. O zřízení dalších vakcinačních center v kraji se zatím podle Mauritzové vedou jednání.

čtk