Fakultní nemocnice v Plzni může mít v případě krize až 127 ventilovaných lůžek

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 24. březen 2020 14:22
Nové lůžko ilustrační foto: FN Plzeň

Pokud by se naplnil nejhorší scénář podobný Itálii, je Fakultní nemocnice v Plzni schopna nafouknout kapacitu ventilovaných lůžek až na 127. Informoval o tom náměstek pro léčebně preventivní péči Eduard Kasal.

Fakultní nemocnice se připravila na případný další nárůst pacientů s onemocněním COVID-19. Na infekční klinice je v tuto chvíli 80 standardních lůžek. Osm intenzivních lůžek je pak na jednotce intenzivní péče plicní kliniky. Obsazeno je přitom jedno. "V jednotlivých fázích jsme schopni vytvořit postupně kapacitu až 50 intenzivních plně ventilovaných lůžek," uvedl ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek. V případě potřeby by se podle něj postupně zapojily i další vybrané jednotky intenzivní péče v borském a lochotínském areálu. Pro pacienty ve velmi vážném stavu, které by bylo nutné napojit na mimotělní oběh, jsou k dispozici dvě lůžka. "Při nejhorším katastrofickém scénáři prudké eskalace onemocnění, například jako v Itálii, jsme schopni aktivovat až 127 ventilovaných lůžek. Byl by ale samozřejmě problém s personálem," prohlásil Kasal.

Pro lidi, kteří jsou přijati s jinými akutními potížemi, ale existuje u nich také podezření na koronavirus, má Fakultní nemocnice vyčleněno dalších 48 lůžek. Tyto pacienty nemocnice drží v odděleném pavilonu, jehož součástí je i operační trakt. "Takových lidí máme v tuto chvíli šest, každý je zatím sám na pokoji. Když jsou jejich testy negativní, nemocnice je přesune na příslušné oddělení. V případě pozitivních výsledků, by šli by na infekční kliniku," doplnil Šimánek.