Fakultní nemocnice kvůli covidu připravuje útlum operací

Foto: Lochotínský areál FN Plzeň

Přiblížil se vám termín plánovaného operačního zákroku? Pak budete muset dost možná počítat s tím, že se vám odsune na později. Fakultní nemocnice v Plzni, největší zdravotnické zařízení na západě Čech, se kvůli nárůstu počtu nakažených nemocí covid-19 v regionu připravuje na útlum plánovaných operací. V průběhu úterý bylo volných ještě 16 covid JIP lůžek (intenzivní péče) a 34 standardních covid lůžek, řekla mluvčí Gabriela Levorová.

Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví musí nemocnice, podobně jako v březnu a říjnu, omezit ode dneška zdravotní péči, která není nezbytná. Mají se tak uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19.

„Jsme velká nemocnice a v případě potřeby otevřeme další covidové oddělení,“ uvedla Levorová. Dnes ve fakultní nemocnici leží 120 pacientů s nákazou, z toho na covidových pracovištích leží 114 nemocných. „Na lůžkách covid JIP je v péči 25 pacientů, z toho je osm napojeno na umělou plicní ventilaci a dva na ECMO (mimotělní srdeční a respirační podporu osobám, jejichž srdce a plíce nejsou schopny poskytnout dostatečné množství výměny plynu nebo průtoku krve k udržení života),“ uvedla mluvčí nemocnice, kde leží asi 1000 pacientů, dalších 3200 jich zařízení ošetří denně ambulantně.

Ve čtyřech nemocnicích, patřících Plzeňskému kraji, se oproti závěru minulého týdne výrazně nezměnil počet pacientů s covidem-19. Podle mluvčího Jiřího Kokošky jich tam bylo dnes hospitalizováno téměř 70 a z toho pět na lůžkách intenzivní péče. Nejvíce, asi 30, jich teď léčí Domažlická nemocnice. „Musela opět aktivovat všechny covidové lůžkové stanice a s tím související režimová opatření,“ uvedl. Na růst počtu pacientů s covidem se připravují všechny nemocnice. Před Vánoci tradičně klesl počet plánovaných operací a uvolněná lůžka se připravují pro infekční pacienty. Mírně klesl počet nemocných zdravotníků, jichž je 30.

čtk