Dva domovy seniorů jsou uzavřené kvůli koronaviru

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 21. prosinec 2020 13:33
plzen_cz_dks žinkovy Domov klidného stáří Žinkovy. Foto: ilustrační plzen.cz

Nákaza nemocí covid-19 uzavřela dva domovy pro seniory ve Vlčicích a Žinkovech na jihu Plzeňska, které patří kraji. Nakažené koronavirem jsou tam desítky klientů i zaměstnanců, mají lehký průběh. V nemocnici skončili čtyři senioři, ale jejich stav není vážný. Návštěvy budou povolené až poté, kdy skončí karanténa a zmizí nákaza. 

"Problematický je spíše ten počet, je to poměrně masivní napadení. Zatím jsou to lehčí průběhy, až na pár výjimek. Mělo by se to ustát. Víme o tom od počátku, je to nahlášené jako klastr do centrálního řídícího týmu," uvedl ředitel krajských hygieniků Michal Bartoš. V kraji to podle něj není od jara poprvé, co byly zasaženy seniorské domy, a proto to nepředstavuje logistický nebo jiný problém.

Domov pro seniory Vlčice neměl od jara ani jediného nakaženého klienta nebo zaměstnance. Ani Domov klidného stáří v Žinkovech neměl závažnější problémy, pouze několik zaměstnanců v karanténě.

"Před deseti dny se tu začaly objevovat jednotky pozitivních zaměstnanců i klientů, 12. prosince jsme provedli plošné testování," řekla ředitelka vlčického domova Eva Herinková. Z 50 klientů bylo 20 pozitivních, většina má lehký průběh. Každý je na svém pokoji, domov má hlavně jednolůžkové pokoje a některé jsou volné. Z 45 zaměstnanců bylo 20 nemocných, z nich deset na covid. "Převážně nám odpadly pečovatelky, což jsme vykrývaly dohodami se studenty a brigádníky, kteří ale nemohli vždycky," uvedla. Požádala o pomoc armádu a ve čtvrtek nastoupilo pět vojáků z Bechyně, kteří tam budou do Nového roku. "Pomáhají se vším, s úklidem, praním i pečovatelkám," uvedla ředitelka. Domov bude uzavřený přes svátky. Zaměstnanci byli znovu testováni ve čtvrtek a pátek, pozitivní byla jedna z pečovatelek. Postupně se mají vracet. Dnes se budou testovat klienti, kteří byli negativní.

V Žinkovech zasáhla nákaza většinu klientů a zhruba třetinu zaměstnanců. "Jsou buď bez příznaků, anebo s velice lehkými příznaky. Zatím to nevypadá, že by se to mělo hodně zhoršovat," řekla ředitelka Sylva Hajšmanová. Podle ní to zatím domov zvládá vlastními silami díky "bezvadnému personálu", který se teď ale nemůže moc střídat a bude pracovat naplno i přes svátky. "A sehnali jsme nějaké brigádníky dobrovolníky, kteří pomáhají," uvedla. Domov, který odeslal pouze dva klienty na vyšetření do nemocnice, bude zřejmě testovat ještě tento týden.

Zákaz návštěv vyhlásili minulé pondělí. Domov nemá díky malým pokojům problém klienty izolovat. Musí být na pokojích, nemohou chodit ven, ani po budově. Domov má 107 klientů a 65 zaměstnanců.

Dobu uzavření domovů Bartoš odhadovat nechtěl. "Záleží na tom, jak se to bude vyvíjet," uvedl. Řekl, že nemá radost hlavně z krátkodobých návštěv. "Když, tak ať si klienta vezmou domů alespoň na dva tři dny a pak ať jde do karantény zpátky s testem. Ale vzít si ho na půl dne a pak ho do domova vrátit a dělat, že byli všichni celou dobu v ochranných pomůckách, to my připadá trochu divné," uvedl.