Drápela: Klobouk dolů, že město vyjednalo nezdražení tepla

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 22. září 2022 10:00
Drápela: Klobouk dolů, že město vyjednalo nezdražení tepla zdroj: Pixabay

Tomáš Drápela je bývalý generální ředitel Plzeňské teplárenské, který v energetice působí už přes 25 let. Zeptali jsme se ho proto na několik otázek, které s energiemi souvisí. 

Co říkáte na aktuální situaci na trhu s energiemi?

Já jsem přesvědčený o tom, a každý, kdo se v energetice trochu pohybuje, tak řekne, že tuhle situaci jsme mohli očekávat. Na vině je jednoznačně německá energetická politika a zelené šílenství, které zavládlo před deseti lety a byl to obrovský hit. Takže podle mě jsou na vině němečtí a bruselští politici, kteří začali likvidovat standardní konvenční zdroje a začali do soustav instalovat obrovské množství nestabilních zdrojů. Já tomu nechci říkat obnovitelné zdroje, protože pro mě jako pro energetika, jsou to hlavně zdroje nestabilní. A pokud se masivně investuje to těchto nestabilních zdrojů, tak je jasné, že energie bude do budoucna velmi drahá.

Je na vině také válka na Ukrajině?

Samozřejmě, válka do toho významně zasáhla. Přilila ten pomyslný olej do ohně s cenami energií a v podstatě to eskalovalo. Ale je zřejmé, že ceny začaly růst i před válkou.

Jak z toho ven?

Základem jsou krátkodobá opatření. Myslím si, že současná vláda v rámci svých možností se je snaží dělat. Jestli to dělá rychle nebo pomaleji, to je věc druhá. Ale obecně si myslím, že se vláda snaží. Já ale tvrdím, že je potřeba jít k jádru věci a začít trhem s emisními povolenkami a věnovat se víc také výstavbě konvenčních zdrojů na plyn nebo na jádro, já bych se vrátil i k uhelným zdrojům.

Město Plzeň oznámilo, že nezdraží teplo. Co na tento krok říkáte?

Tomuhle já říkám klobouček dolů. V Plzni se dlouhodobě hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, takže si město může tento komfort dovolit. Ta jednání s ostatními akcionáři jistě nebyla jednoduchá a trvala nesmírně dlouho. Takže za mě klobouk dolů, že město tohle pro lidi udělalo, protože stát, když někomu pomáhá, tak je to většinou a dluh a ten budeme muset jednou zaplatit všichni.