Dorazila Moderna, kraj obnovil očkování první dávkou

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 4. únor 2021 17:14
očkování, injekce ilustrační foto / pixabay.com

V Plzeňském kraji bylo ve středu díky dodávce 200 vakcín firmy Moderna znovu obnoveno očkování první dávkou určené pro seniory nad 80 let. Další dodávku od firmy Pfizer pak kraj použije na přeoočkování. Informaci potvrdila hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

V minulém týdnu musel Plzeňský kraj nuceně pozastavit očkování seniorů, dorazilo totiž daleko méně dávek, než se původně počítalo. "Ty jsme museli nechat pro přeočkování," vysvětlila Mauritzová. Toužebně očekávané další dodávky přišly ve středu. „Tento týden jsme kromě vakcíny Moderna obdrželi také zhruba 4 000 dávek vakcíny Pfizer. Tato dodávka je prioritně určena na očkování druhou dávkou, kterou je potřeba aplikovat po 28 dnech od prvního očkování. V kraji máme v současnosti naočkováno druhou dávkou 875 osob. Celkem jsme naočkovali 14 272 obyvatel kraje,“ uvedla Mauritzová.

Dodávky vakcín byly v posledních dnech kráceny pro všechny kraje, ale situace by se měla zlepšit v druhé polovině února. Podle informací krajského koordinátora očkování Petra Pazdiory by ve 3. a 4. únorovém týdnu mělo dorazit ve dvou dodávkách cca 8 000 dávek vakcíny. Další větší dodávky se očekávají v březnu.

Plzeňský kraj je v tomto ohledu připraven, a to jak v očkovacích centrech po celém regionu, tak fungují též mobilní týmy, které jsou zejména vytíženy očkováním v pobytových zařízeních pro seniory. Vzhledem k tomu, že první dávkou se ve větším rozsahu začalo očkovat od 11. ledna, začne  se přeočkovávat druhou dávkou od příštího týdne. „Byť dodávky vakcín do Plzeňského kraje nebyly zatím bohužel nijak velké, prověřili jsme si v praxi, že jsme v rámci krajských kapacit připraveni bez problémů očkovat nyní 3 000 denně,“ doplnila Ilona Mauritzová.

Kde bude velkokapacitní centrum, zatím Plzeňský kraj tají. Oficiálně by ho měl představit v průběhu příštího týdne, pravděpodobně ve čtvrtek. Jisté ale je, že s jeho výstavbou se začne už v únoru. "Chceme ho mít do konce tohoto měsíce připravené. Kdyby náhodou se spustilo očkování skupina 1B, kde je kritická infrastruktura nebo třeba pedagogové, tak to jsou většinou mobilní lidé, pro něž by se už dalo využít," vysvětlila hejtmanka.

Vznikla očkovací komise

Tento týden se poprvé sešla očkovací komise zřízená hejtmankou Ilonou Mauritzovou. „Hlavním úkolem této komise je koordinace a naplňování očkovací strategie našeho kraje. Jednoduše řečeno, aby na všech místech byl dostatek vakcín na druhé dávky, aby byly plánované dodávky dodávány tam, kde je velká poptávka po očkování, a aby vše bylo transparentní a koordinované,“ vysvětluje hejtmanka Ilona Mauritzová.

Předsedou komise je vedoucí odboru zdravotnictví Jan Karásek, členy komise jsou předseda výboru pro zdravotnictví Richard Pikner, krajský koordinátor očkování Petr Pazdiora, Jan Beneš za Fakultní nemocnici Plzeň, ředitel Krajské hygienické stanice Michal Bartoš a Miroslav Zábranský za Nemocnice Plzeňského kraje.

Údaje o očkování v Plzeňském kraji k 4. 2. 2021

  • počet naočkovaných osob 14 272
  • počet naočkovaných osob druhou dávkou 875
  • počet naočkovaných osob 80+ 4 749
  • počet dodaných vakcín Pfizer 20 475 (počítáno 5 dávek z jedné lahvičky)
  • počet dodaných vakcín Moderna 200 dávek