Dopravní obsluhu na území Šumavy převezme Plzeňský kraj

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 14. květen 2020 17:07
Zeleny autobus Zelené autobusy jsou na Šumavě velmi populární - ilustrační foto

Plzeňský kraj převezme od letošního června dopravní obsluhu na území Šumavy. Bude zajišťovat každodenní letní provoz hromadné dopravy na území CHKO a NP Šumava, takzvaných zelených autobusů. Dohodl se na tom se Správou Národního parku Šumava (NPŠ), která je provozovala v minulých 24 letech. Oba subjekty podepsaly smlouvu o spolupráci a ještě s Jihočeským krajem budou službu financovat, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).

Spoje veřejné linkové dopravy budou jezdit od 14. června do 30. září na trasách Špičák - Kvilda a Horská Kvilda - Bučina. Správa parku na ně poskytne Plzeňskému kraji 500.000 korun. Kraj sám dá až 1,5 milionu Kč a dalších několik set tisíc Jihočeši, protože například Kvilda a Bučina už jsou v jižních Čechách. Celkové náklady se budou odvíjet od vybraného jízdného, tedy od počtu cestujících. Loni o prázdninách autobusy přepravily 46.855 lidí.

Financující strany předpokládají, že autobusy letos ujedou téměř 56.000 kilometrů, přičemž v přibližném přepočtu přijde kilometr na 40 korun.

"Výhodou navrženého řešení je, že u těchto linek dojde k zavedení tarifu integrované dopravy Plzeňského kraje, který tam dosud neplatil," uvedl Čížek. Příjmy z tržeb budou jedním ze zdrojů, které budou pokrývat ztrátu způsobenou provozem daných linek.

Plzeňský kraj bude navíc financovat víkendový cyklobus z Plzně přes Sušici do Horské Kvildy a Kvildy, který zavedl loni. "Pojede v 07:45 z Plzně, aby se lidé rychle dostali z Plzně na Šumavu," uvedl Čížek.

Linky dosud provozovaly ČSAD autobusy Plzeň, které desetiletí zajišťovaly veřejnou autobusovou dopravu v celém Plzeňském kraji. Od 14. června je ale nahradí Arriva Střední Čechy, která od letoška převezme také zelené autobusy na Šumavě jako závazek veřejné služby. "Nějak je označíme, že jde o ekologické zelené autobusy pro Šumavu," dodal náměstek.

čtk