Dobrá zpráva. Zatím všechny testy neurochirurgů z Plzně jsou negativní

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 18. březen 2020 19:36
IMG_3267 foto: FN Plzeň

Zatím všechny vyhodnocené testy na koronavirus u pracovníků neurochirurgické kliniky plzeňské fakultní nemocnice jsou negativní. Kvůli tomu, že přišli do kontaktu s pacientem, který koronavirus měl, je nyní v karanténě šest desítek zaměstnanců kliniky. Negativní byly také zatím všechny vyhodnocené testy pacientů. Na výsledky zbytku testů nemocnice čeká. Zdravotníci podstoupí i druhý kontrolní test, řekl ředitel nemocnice Václav Šimánek. Věří, že dopadnou dobře a karanténa na neurochirurgické jednotce intenzivní péče (JIP) skončí.

Neurochirurgickou JIP nemocnice uzavřela v pondělí poté, co dostala pozitivní výsledky testu jednoho z pacientů. Polského řidiče kamionu s krvácením do mozku po úrazu přijali v nemocnici 1. března. Byl už v umělém spánku, neměl žádnou jinou anamnézu. Lékaři ho operovali a umístili na JIP. Když ho 6. března extubovali, rozvinul se u něj později zápal plic. Muž měl kvůli úrazu i poruchu řeči, takže se s ním zdravotníci nemohli domluvit a zjistit, zda se pohyboval v rizikových oblastech. První výsledek testu nebyl stoprocentní, pozitivní byl až druhý test.

Nemocnice ihned odebrala vzorky personálu, který s mužem přišel do kontaktu a poslala ho do karantény. Je to 21 lékařů, 29 sester, šest sanitářů, dva fyzioterapeuti a jedna logopedka, testy podstoupilo také šest pacientů z JIP a 23 dalších, kteří se mohli s nakaženým mužem setkat.

Výsledky testů chodí postupně, všechny dosud vyhodnocené byly negativní. Náběry na druhý test se musí dělat minimálně s denním odstupem. Zdravotníkům, jejichž výsledky už nemocnice má, se postupně odebírají nové vzorky. První vyhodnocení se dělalo v Praze, druhé testy už si dělá fakultní nemocnice, která zprovoznila laboratoř pro testy, dodal ředitel.

V Plzeňském kraji bylo dosud potvrzeno 14 případů nakažení koronavirem, Kromě polského řidiče kamionu jsou všichni ostatní lidé, kteří se vrátili z Itálie, Rakouska či Španělska.

čtk