Dobrá zpráva. Přírodní koupaliště v Plzeňském kraji mají vodu stále kvalitní

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 2. červenec 2020 21:45
plzen_cz_koupání rybík ilustrační foto

Venkovní koupaliště v Plzeňském kraji mají stále na začátku prázdnin kvalitní vodu ke koupání, většinou je bez sinic, Průhlednost vody se už místy snižuje, teplé počasí ale také oproti minulému týdnu vodu rybnících i přehradách ohřálo o několik stupňů Celsia.

Krajští hygienici, kteří letos sledují kvalitu vody v téměř dvou desítkách koupacích míst v kraji, zatím nikde nezjistili závadnou vodu, která by plavcům působila zdravotní problémy. Informují o tom na svém webu. Jejich poslední dostupné údaje ale pocházejí z minulého týdne. Hydrobiolog Jindřich Duras doporučuje ke koupání přehradu Hracholusky i plzeňské rybníky, kvůli zákalu naopak neradí plavání v přehradě České údolí u Plzně.

"Na Hracholuskách v dolní části nádrže dosud panují podmínky pro velmi kvalitní koupání, nicméně průhlednost už klesla na 3,1 metru. To je sice pořád hodně, ale je zřejmé, že období nejlepší kvality vody pomalu začíná končit," řekl Duras. Kolem hráze má přehrada teplotu 23 stupňů, o tři stupně víc než před týdnem. Nádrž České údolí má sytě hnědou vodu zabarvenou řasami rozsivkami. Průhlednost vody je do půl metru a koupání tam nelze doporučit.

"Bolevecké rybníky v Plzni mají trvale dobrou kvalitu vody, ale potíže jsou s jejím množstvím. Teplota vody je kolem 23 stupňů a všechny rybníky vyhovují ke koupání," shrnul Duras. Nejlepší kvalitou vody se vyznačuje Bolevecký rybník, kde je průhlednost dva metry. "Nicméně tam chybí 106 centimetrů vody, což je nový rekord, upozornil hydrobiolog. V Seneckém rybníce je dobrá kvalita vody, chybí jí asi 1,5 metru. Na Třemošenském rybníce je mírně zhoršená kvalita vody s průhledností 0,7 metru, rekreaci příliš nepřejí stavební práce v blízkém okolí. Šídlovský rybník má hladinu odpuštěnou asi o 1,5 metru kvůli opravám hráze. "Kamenný rybník má sice také lehce sníženou hladinu vody, její průhlednost je 1,6 metru, což je pro tento rybník velmi dobrá hodnota, a Košutecké jezírko mělo průhlednost 2,5 metru, což jsou pro něj nádherné poměry," dodal Duras.

čtk