Do hospod se nahrnuli štamgasti, do hal sportující děti, počasí nepřálo pro návštěvu zoo

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 3. prosinec 2020 21:11
129352585_1033715763798236_7412275399777711044_n Foto: J. Vízner

Ke čtvrtku 3. prosince vzhlíželi majitelé hospod, holiči, obchodníci, ale také amatérští sportovci od minulé neděle, kdy vláda rozhodla o jejich opětovném otevření. Velké fronty se tvořily podle předpokladů hlavně u kadeřnictví, lidé ale okamžitě vyrazili také do hospod a restaurací, ve sportovní hale na Lokomotivě zase trénovaly malé děti. Otevřela se také plzeňská zoo, kvůli nepříznivému počasí ale o její návštěvu nebyl až tak velký zájem.

Rezervaci má koronavirus. Foto: J. Vízner

Už od rána vzali útokem lidé kadeřnictví, ale i obchodní centra, před nimiž se jen těžko hledala volná místa na parkování. Kolem poledne začali mít plné ruce práce hospodští. Pro restaurace přitom platí přísné podmínky, kdy je možné obsadit jen polovinu kapacity a u každého stolu smí sedět pouze čtyři hosté. Například v Lékárně na náměstí Republiky tak měla "rezervaci" nemoc Covid-19. "Přes obědy úplně plno nebylo, ale na večer už máme obsazeno. V pátek a v sobotu máme rezervace od rána do večera. Dneska všichni obědvají pivo a hruškovici a zřejmě si na to vzali dovolenou," uvedla Michaela Hauptmann, provozní restaurace Lékárna na náměstí.

Sportovci zpět do akce, ale..

V největších sportovních halách na západě Čech TJ Lokomotiva Plzeň začaly téměř po dvou měsících tréninky dětí a mládeže. Provozovatelé chtějí do areálu nalákat co nejvíce mladých, ale přiznávají, že některé kluby tréninky dětí kvůli rouškám ruší. "Ode dneška mají chodit všichni, kdo pravidelně cvičí, ale uvidíme. Roušky jsou ale problém pro všechny sporty a některé kluby řekly, že zatím budou chodit ven a čekat, jestli nebude nějaká nová dohoda o rozvolnění," uvedl jednatel TJ Lokomotiva Pavel Froněk.

Některé týmy, třeba basketbalové, se dohodly, že tréninky zkusí. Pokud se jim ale stane, že jim tam děti "zkolabují", tak je zruší a přesunou ven na atletickou přípravu. Většina sportovních oddílů chce předejít tomu, aby děti končily se sportem. "Podle různých vyjádření se 20 procent dětí kvůli přestávce a zlenivění nevrátí ke sportu. Myslím si, že o to teď vedeme obrovský boj s různými telefony, play stationy, netflixy, sociálními sítěmi. Je to opravdu boj v první linii. Děti jsou po 1,5 měsíci maximálně natěšené, a na to, že mají roušku zapomenou. Pojedou jako blázni, ale ve svém věku ještě neumí rozlišit, že jim to ubližuje, a bude jim špatně. Takže úplně měníme tréninkové plány, musí být na nižším levelu s častými pauzami a nápoji," řekl manažer TJ Lokomotiva Plzeň Marek Kozel.

V zimě se do zoo lidem nechtělo

Žádné velké návaly nečekala plzeňská zoologické a botanická zahrada. Za dopoledne přišla necelá padesátka lidí, převážně šlo o držitele permanentek. V souladu s vládními nařízeními může zahrada přijmout maximálně čtvrtinu své kapacity, což představuje 3000 lidí. To by v tomto ročním období neměl být problém.