Dny dobrovolnictví 2024 se blíží. 60 nejrůznějších DOBROakcí v našem regionu uvítá pomoc dobrovolníků

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 16. duben 2024 17:16
Dny dobrovolnictví 2024 se blíží. 60 nejrůznějších DOBROakcí v našem regionu uvítá pomoc dobrovolníků Zdroj: Totem

Dvanáct krajů, stovky ogranizací a tisíce lidí se po celé republice od 25. do 28. dubna propojí ve prospěch společného dobra díky akci Dny dobrovolnictví.

V Plzeňském kraji připravilo 50 organizací 60 DOBROakcí, které se konají po celém regionu – jde o setkání, jež se za účelem pomoci uskuteční venku i uvnitř. Záštitu Dnům dobrovolnictví v Plzeňském kraji udělili hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Dny dobrovolnictví jsou příležitostí k nahlédnutí do různých oblastí dobrovolnictví, jde o šanci pochopit jeho hodnotu a případně si jej také vyzkoušet. Jsou příležitostí setkat se s lidmi, kteří dobrovolně věnují svůj čas a energii pro dobro ostatních. Je to inspirativní zážitek, který může měnit nejen životy těm, kterým dobrovolníci pomáhají, ale i samotným dobrovolníkům.

Akci organizují Regionální dobrovolnická centra, jejichž posláním je propojovat organizace s dobrovolníky, ale i další neziskové organizace. Letos se zúčastní organizace a dobrovolníci z 12 krajů České republiky.

„Dny dobrovolnictví přinášejí širokou škálu aktivit, od přípravy akcí pro děti i seniory, přes ekologické akce jako je sázení stromků až po mytí oken v plzeňském hospici. Zapojit se můžete jednoduše, stačí navštívit webové stránky www.dnydobrovolnictvi.cz a najít si aktivitu, která Vás bude bavit. Přijít můžete sami, nebo vzít i celou rodinu.“ dodává ke Dnům dobrovolnictví ředitelka Regionálního dobrovolnického centra Plzeňského kraje, Vlastimila Faiferlíková.

Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM chce během Dnů dobrovolnictví 2024 vzdát hold tisícovkám dobrovolníků, kteří touto organizací za 25 let její existence prošli.  Dny dobrovolnictví budou letos zahájeny celostátní konferencí s názvem „Kde i DOBRO uzdravuje“.  S ohledem na výročí 25 let TOTEMu se putovní konference po Moravskoslezském kraji letos uskuteční v Plzeňském kraji. Konference proběhne ve středu 17. dubna 2024 v Plzni v prostorách nového kampusu Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy. Tématem konference je dobrovolnictví ve zdravotnictví – výzvy, zkušenosti a perspektivy dobrovolnické služby v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních.

Další nedílnou součástí Dnů dobrovolnictví v Plzeňském kraji je Maják – slavnostní ocenění koordinátorů dobrovolníků. Ambasadorem akce je Rudolf Špoták, který stál u jejího zrodu ještě jako radní Plzeňského kraje pro sociální oblast. „Ocenění Maják, které se letos bude konat již potřetí, je oceněním práce koordinátorů dobrovolníků a dobrovolnických činností. I koordinátoři vykonávají své aktivity s nejvyšším nasazením, ale protože nejsou tzv. v první linii, málo se o jejich působení ví. Koordinátor dobrovolníků je skutečným ,majákem ve tmě´, který svítí na cestu těm, kteří svoji nezištnou pomoc nabízejí těm, kteří ji potřebují,“ upřesňuje smysl ocenění Vlasta Faiferlíková. Slavnostní ocenění proběhne ve čtvrtek 25. dubna 2024 v plzeňském TOTEMu.

Přemýšlíte o dobrovolnictví? Teď je správný čas to zkusit

V našem regionu se v termínu 25.-28.4.2024 chystá 60 akcí „pod taktovkou“ 50 organizací. Akce se konají nejen v Plzni, ale také například v Rokycanech, Nepomuku, Stříbře, Spáleném Pořící, Janově, Domažlicích, Plasích, Dobřanech, Blovicích, Horní Bříze, Žinkovech, Velkých Hydčicích, Starém Plzenci, Červeném Hrádku a na mnoha dalších místech.

Dobrovolníci se na nabídku akcí v okolí jejich bydliště mohou podívat na webových stránkách.

A tam je možné se k dané akci přihlásit jako dobrovolník. Pak už jen stačí se v daný termín dostavit na místo a pomoci např. se zvelebováním zahrad, parků, opravami mobiliářů, zařízení, ale také četbou knih pro potřebné, výletem pro hendikepované, háčkováním dek a s mnoha dalšími aktivitami. Akce jsou natolik rozmanité, že si tu svoji najde opravu každý. Na mnoha akcích jsou vítané i děti.

PR