„Je radost, dělat radost… Naši dobrovolníci, kterých je nespočet, ji dělají nám i těm, kterým pomáhají. Někdo však musí všechny činnosti koordinovat, aby byly efektivní a abychom je poskytovali tam, kde je potřeba. Dnešní den je věnován právě koordinátorům dobrovolnických činností. Rádi oceníme jejich organizační, komunikační i improvizační dovednosti, laskavost a trpělivost, se kterou ke svým dobrovolníkům přistupují,“ vysvětluje Vlastimila Faiferlíková, ředitelka Regionálního dobrovolnického centra pro Plzeňský kraj TOTEM.
Letos se ocenění Maják uděluje v našem regionu již počtvrté a inspirovaly se jím i další kraje a začaly své koordinátory rovněž oceňovat stejnojmennou cenou. „Ocenění Maják 2025 symbolizuje nejen uznání, ale i hluboký vděk těm, kteří ve svém každodenním životě pomáhají ostatním – svou odvahou, obětavostí i lidskostí. V Plzeňském kraji máme mnoho inspirativních příběhů, které by neměly zůstat bez povšimnutí. Každý z oceněných je důkazem, že i v náročné době existují lidé, kteří nehledí jen na sebe, ale konají srdcem. Děkuji vám – všem, kdo dnes převzali ocenění, ale i těm, kdo nominovali, podpořili a sdíleli vaše příběhy. Jste majáky nejen pro své okolí, ale pro celý kraj, a právě díky vám je vidět, jak velký smysl dobrovolnictví má,“ ocenil práci koordinátorů dobrovolnictví v Plzeňském kraji jeho hejtman, Kamal Farhan, který akci udělil záštitu.
Seznam oceněných – Maják 2025:
Kategorie „Zásluha“:
Andrea Mašínová – Fakultní nemocnice Plzeň
Stojí za příběhem dobrovolnictví ve FN Plzeň od jeho úplného začátku v roce 2004. Jako jeho zakladatelka, koordinátorka a neúnavná podporovatelka vdechla tomuto programu lidskost, strukturu i dlouhodobou vizi. Pod jejím vedením a díky její podpoře vznikají nové formy pomoci – včetně projektu rodinného dobrovolnictví – a dobrovolníci se stali přirozenou součástí nemocničního prostředí a léčby. Dobrovolnický program pod jejím vedením ocenilo i Ministerstvo zdravotnictví ČR, které v roce 2024 udělilo FN Plzeň Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj a za mimořádné aktivity v oblasti dobrovolnictví.
Lucie Jasovská – Akademie nadání, z.s.
Ve spolku působí téměř od jeho založení, cca 15 let. Pro děti s aspergerovým syndromem a ADHD zajišťuje vymýšlí a plánuje Herní kluby, nácviky sociálních dovedností a všechny akce pro veřejnost, shání dobrovolníky, motivuje je a pečuje o ně. Vždy se zamýšlí, jaká školení by dobrovolníkům prospěla při práci s náročnými "akademiky", připravuje pro ně vánoční dárky, našla pro ně i skvělou supervizorku. Nejlepší vizitkou a oceněním jejího přínosu je to, že někteří dobrovolníci pro akademii pracují třeba 12 a více let, a také to, že z dětí, které Akademií prošli jako klienti, se často stávají noví dobrovolníci.
Blažena Smilová – SmeTu, z.s.
Je to člověkem, který nehledá pozornost, a přesto je vidět ve všem, co spolek dělá, je jeho hybnou silou, koordinátorkou, inspirací. Dobrovolnicky pečuje o celý chod spolku. Vede i desítky dalších dobrovolníků, kteří se díky ní zapojují do komunitních aktivit, jež by bez ní často vůbec nevznikly. Její organizační schopnosti, nadhled a schopnost lidi nadchnout a propojit, jsou základem všeho, co spolek připravuje – od příměstských táborů přes kulturní akce až po podporu rodin a cizinců v našem regionu. Má také přesah daleko za hranice jednoho spolku – působí v MAS Zlatá cesta, prácuje s rodinami, dětmi i cizinci v regionu.
Kategorie „Objev roku“:
Martina Weberová a Barbora Vlnová – Centrum volného času Skupovka, Plzeňská krajská rada dětí a mládeže
Poděkování jim patří za podporu a koordinaci více než 70 dobrovolnických spolků v regionu. Jako předsedkyně a místopředsedkyně Plzeňské krajské rady dětí a mládeže se Martina a Bára staly nerozlučnou dvojicí, která se navzájem skvěle doplňuje v kompetencích a přístupech. Jejich společná spolupráce je klíčová pro úspěšné koordinování projektů a aktivit, které nejen pomáhají dětem, ale také motivují mladé lidi k aktivnímu zapojení do dobrovolnických činností. Martina svou zkušeností a organizačními schopnostmi poskytuje stabilitu, zatímco Bára svou kreativitou a energií neustále posouvá projekty vpřed. Společně budují pevné vztahy mezi organizacemi, společenstvími a jednotlivci, kteří se podílejí na rozvoji dětských a mládežnických aktivit v regionu. Jejich každodenní práce je základem pro úspěšnou realizaci projektů, které podporují růst dětí, jejich rozvoj a zapojení do dobrovolnické činnosti.
Michal Arnošt – Dycky spolu! (MAS sv. Jana z Nepomuku)
Projektový manažer Místní akční skupiny svatého Jana z Nepomuku, koordinátor dobrovolníků v rámci projektu „Dycky spolu!“. Tento projekt, zaměřený na podporu komunitního života a zlepšení dostupnosti sociálních služeb pro znevýhodněné skupiny obyvatel, by bez jeho péče o tým dobrovolníků nemohl fungovat tak efektivně. Michalova role koordinátora dobrovolníků je klíčová. Nejen, že koordinuje různé aktivity, jako jsou komunitní potravinová pomoc, doučování dětí či šatní skříň s oblečením zdarma, ale především vytváří prostředí, ve kterém se dobrovolníci cítí oceněni a motivováni k práci pro komunitu. Co je na jeho práci obzvláště cenné, je fakt, že mnozí dobrovolníci, kteří se pod jeho vedením zapojují, pocházejí právě z řad těch, kteří sami v minulosti potřebovali pomoc.
Lenka Trunečková a Jana Lenk – Uzlík, z.s
Koordinují dobrovolníky a rozvoj komunitních projektů Uzlík a Jedlá zahrada, tvoří nerozlučnou dvojici, která stála před sedmi lety u zrodu plzeňského komunitního centra Uzlík a společně si vysnily projekt Jedlá zahrada – místo, kde se spojuje péče o přírodu, komunitní život a podpora rodin. S neúnavnou energií, nadšením a radostí z každého společného víkendu či odpoledne zvelebují prostor po bývalé betonárce a koordinují dobrovolníky, bez nichž by se jejich projekty nemohly rozvíjet. Z původně zanedbaného prostoru roste komunitní zahrada, kde funguje i dětská skupina, krásný příklad „školky v přírodě“.
Johanka Bělohoubková – Blízký soused, z.s.
Spolek Blízký soused, jež nese motto „Pomáháme dětem být dětmi, aby z nich vyrostli lepší dospělí,“ se zaměřuje na podporu rodin a dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, především z romské komunity. Johanka je součástí organizace již od jejího založení. Začínala jako dobrovolnice a postupem času se stala jednou z klíčových postav. Její schopnost efektivně komunikovat a spolupracovat jak s romskými kolegy, tak s dospívajícími, kteří zde vyrostli a nyní se spolupodílejí na organizaci nejrůznějších akcí, je obdivuhodná. Inspiruje mladé lidi k aktivnímu zapojení do komunity a vytváří prostředí, ve kterém se ostatní cítí vítáni a motivováni přispět svými dovednostmi a zkušenostmi. Nové dobrovolníky citlivě uvádí do naší problematiky a dbá na dodržování standardů
naší práce. Neustále se vzdělává, aby mohla co nejlépe reagovat na potřeby dobrovolníků i členů komunity.
Kategorie „Můj Maják“:
Lucie Posseltová – Fakultní nemocnice Plzeň
Je zářivým příkladem osoby, která svou empatií a celoživotním přístupem k druhým lidem dokázala prosadit svůj nápad - projekt Edukace pacientů po CRP. Nespokojila se jen s dobrou zdravotnickou péčí, ale zajímá jí pacientův zdravotní stav i po propuštění domů. Koordinuje dobrovolnické aktivity pro pacienty po mozkové příhodě, která jim zasáhla řečové centrum. Díky Lucii dobrovolníci navštěvují pacienty v nemocnici a pomáhají jim řeč trénovat. Po ukončení léčby docházejí za pacientem i domů věnují se mu ještě minimálně následující tři měsíce. Takovéto propojení zdravotníků s pacienty není zcela běžné.
Nikol Pazderová - Bellis je projekt Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s.
Jedenáct let vede pacientský projekt Bellis, stojí za nápadem podcastů Bellis Pink Talks, které jsou zdarma dostupné široké veřejnosti, i za nápadem knih pro onkologické pacienty zdarma Nejsi na to sama 1. i 2. díl - průvodce pro životem v léčbě a po léčbě rakoviny prsu. Roky zastřešuje a koordinuje dobrovolníky, edukátorky v Bellis projektu. Je členem výboru Hlasu onkologických pacientů, vzdělává se v ČR i zahraničí a podporuje nejen onkologické pacienty samotné ale i další. Její životní příběh velkým vzorem a inspirací.
Martina Šatrová – Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s.
Koordinátorka aktivit v centru TOTEM Doubravka je „Majákem“ mnoha dobrovolníků, které umí motivovat, provázet ve složitých situacích, nenásilně je učí jak se hezky chovat k dětem i k seniorům. Vždy poradí i v těch nejožehavějších chvílích a podá pomocnou ruku. Sama se řídí výrokem Charlie Chaplina: „Příliš mnoho myslíme a příliš málo cítíme. Víc než stroje potřebujeme lidskost. Víc než chytrost potřebujeme laskavost a mírnost. Bez toho zvlčíme a ztratíme všecko.“
Kategorie „Hrdinové dnešních dnů“:
David Macoun - ogranizátor rozsáhlé party dobrovolníků „Žlutí andělé“
Když přišly povodně na Jesenicku na podzim roku 2024, neváhali. Během několika hodin se zorganizovali a vyrazili tam, kde byla pomoc nejvíc potřeba. Pomáhali s úklidem, naslouchali lidem v nouzi, dodávali energii i naději. Za necelé dva týdny odpracovali přes 3000 dobrovolnických hodin, vyčistili více než 120 budov a pomohli téměř 200 rodinám vrátit se domů. Lidé jim začali říkat Žlutí andělé – podle barev jejich bund, ale hlavně podle toho, co přinesli – pomoc, naději, lidskost.
David perfektně koordinoval 120 dobrovolníků. Tím však jeho působení neskončilo. Dále se svým "týmem" pracuje a podporuje v každém jednotlivci chuť pomáhat potřebným. Je to skutečný team leader se vším všudy.