Divadelní léto pod plzeňským nebem se neruší, ale musí se uskromnit. Přesouvá se na jiný termín

foto: M. Chaloupka

Jednou z prvních open air kulturních akcí v regionu bude festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Opatření spojená s koronavirovou krizí však výrazně mění jeho podobu. Festival se posouvá, místo poloviny června zahájí program až 8. července 2020. Scéna vyroste stejně jako vloni v parku U Ježíška, hlediště však bude zřejmě vzhledem k vládním opatřením menší a pojme jen povolený počet diváků. Organizátoři byli proto nuceni zrušit nastudování výpravné premiérové inscenace Shakespeare v Hollywoodu.

Na programu ale nadále zůstává druhá letošní novinka Poslední zrnko písku, kterou pro festival připravuje soubor studentů DAMU Činohra 16-20. Diváci se mohou těšit i na reprízy komedie Švanda dudák, která vznikla vloni pod vedením režiséra Marka Němce. V rámci doprovodného programu se bohužel neuskuteční večer Jsme muzikál!, který festival plánoval ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla, zůstává ale tradiční Improzápas a Open Air Slam. Konat by se měl i příměstský divadelní tábor. Vstupenky na Divadelní léto se začnou prodávat prostřednictvím sítě GoOut ve středu 13. května v 10 hodin.

„Rozhodování, zda a jak letošní festival uskutečnit, bylo za 13 let existence Divadelního léta tím nejtěžším úkolem. Nechtěli jsme ale zklamat naše diváky a také jsme nechtěli připravit o práci tým více než 80 lidí, kteří festival tvoří,“ uvedla ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Divadelní léto přizpůsobuje podobu festivalu aktuálním vládním opatřením, největší změnou je v tuto chvíli výrazné snížení počtu diváků na jedno představení. Výtěžek ze vstupného tvořil vždy větší část rozpočtu festivalu a nezisková organizace PaNaMo, která od počátku Divadelní léto pořádá, se tak ocitá v nelehké situaci. „Abychom dokázali festival udržet, musíme snížit počet představení. I když nás to velmi mrzí, nemůžeme si dovolit nastudovat výpravnou premiérovou inscenaci Shakespeare v Hollywoodu. Divadelní léto se uskuteční především díky příspěvkům města Plzně, Plzeňského kraje, našich partnerů a také díky úžasné vstřícnosti všech, kteří na festivalu pracují a přistoupili na radikální snížení honorářů,“ upozornila Marcela Mašínová.

O původně plánovanou hru amerického autora Kena Ludwiga Shakespeare v Hollywoodu diváci nepřijdou. Po dohodě s režisérem Radovanem Lipusem přesouvá festival její nastudování na rok 2023. Hlavní letošní novinkou se stává Poslední zrnko písku, inscenace, která vzniká pro Divadelní léto v rámci rezidence souboru studentů DAMU Činohra 16-20. Režisérkou je Aminata Keita a dramaturgem Jaroslav Jurečka. S jejich prací se diváci Divadelního léta seznámili díky skvělé komedii Jak se vám líbí, která byla vloni součástí doprovodného programu. Poslední zrnko písku je inscenací autorskou, a kromě režisérky a dramaturga je pod ní podepsán celý kolektiv. „Všichni to známe. Dlouho máme trpělivost, a potom nečekaně dopadne poslední kapka. Nebo poslední zrnko písku v přesýpacích hodinách. A najednou je všechno jinak. Právě o téhle chvíli v našich životech budou přemýšlet mladí tvůrci. A já se na výsledek jejich práce moc těším,“ řekl o chystané novince programový ředitel Divadelního léta Jan Anderle.

Vstupenky na Divadelní léto se začnou prodávat ve středu 13. května 2020 v 10 hodin prostřednictvím sítě GoOut. „V současné době pracujeme s povolenou kapacitou 100 diváků na jedno představení, sedadla nejsou číslovaná a vstupné na tato místa je jednotné. Diváci budou komfortně usazeni v křesílkách, dodrženy budou stanovené rozestupy a další nařízení. Doufáme ale, že se situace s nemocí covid-19 zlepší, opatření se dále rozvolní a my budeme moci přidat další místa na elevaci. Věřím, že diváci si k nám i za ztížených podmínek cestu najdou a že po dlouhé divadelní pauze budou představení pod širým nebem o to větší zážitek,“ dodala Marcela Mašínová.

Švanda dudák
podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla (premiéra 29. 6. 2019)
obnovená premiéra v úterý 14. července 2020 ve 20.30
reprízy 15. – 19. července ve 20.30
Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger, Jana Kubátová, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml., David Kubát a další.

Poslední zrnko písku
Činohra 16-20 (divadelní soubor studentů DAMU)
premiéra 25. července ve 20.30
reprízy 26. a 27. července ve 20.30
Režie: Aminata Keita, scénář: Aminata Keita, Jaroslav Jurečka a kol., scéna a kostýmy: Michal Spratek
Hrají: Jessica Bechyňová, Zuzana Černá, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, Jakub Svojanovský, Eliška Zbranková.