×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Americká ambasáda poslala vzkaz do Rokycan, město navštívila i poslankyně Mauritzová

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 8. květen 2020 17:42
Foto 1 Poslankyně ilona Mauritzová pokládá kytici k jednomu z pietních míst. Foto – Město Rokycany

Hned na několika místech oslavili ve čtvrtek 7. května konec druhé světové války v Rokycanech. Místních vzpomínkových aktů se kromě zástupců města zúčastnili i poslankyně Ilona Mauritzová nebo šéf rokycanské policie Vlastimil Gregor. Velkým překvapením pak byl vzkaz, který do města dorazil z americké ambasády v Praze.

Vedení rokycanské radnice při vzpomínkovém aktu. Foto – Město Rokycany

„Na demarkační linii jsem věnovala tichou vzpomínku a úctu všem tehdejším spojeneckým vojákům, kteří Evropě otevřeli cestu pro život v míru,“ uvedla na sociálních sítích Mauritzová. Připomněla, že k demarkační linii nejprve dorazila americká armáda ze západu, později pak sovětští vojáci z východu.

Mezi zástupci města, kteří se pietních aktů zúčastnili, byl i místostarosta Jan Šašek (ODS). Ten poznamenal, že první americké obrněné transportéry vjely do Rokycan přesně před 75 lety. Vzpomínkové akty v Rokycanech proběhly na celkem pěti tradičních místech spjatých s druhou světovou vlákou.

„Město Rokycany v tento den osvobodila americká armáda od zrůdného fašismu. Velmi mě mrzí, že jsme nemohli uskutečnit oslavy osvobození v tradičním duchu. I v takových chvílích, jako dnes, je ale třeba připomínat si hrdiny a oběti války, kteří přišli o život v boji za svobodu a demokracii. Velmi si vážíme reakce americké ambasády v Praze, která našemu městu a všem jeho občanům poslala krásný vzkaz prostřednictvím svého tiskového atašé Edwarda Findlayho,“ sdělil Šašek. A současně dodal, že původní celodenní bohatý program, který se měl uskutečnit v rokycanském Muzeu na demarkační linii, se samozřejmě přesouvá na příští rok.

Zleva: Místostarosta Jan Šašek a poslankyně Ilona Mauritzová. Zdroj: Jan Šašek

Findlay ve videovzkazu uvedl, že Rokycany jsou od roku 2018, kdy je navštívil, neodmyslitelnou součástí jeho vzpomínek na Českou republiku. Vzápětí politoval, že se letošních oslav nemohl zúčastnit osobně kvůli koronaviru. Proto se s městem a občany rozhodl propojit virtuálně.

„Američany těší, že si připomínáte úlohu USA při osvobozování vaší země. Svým přátelstvím vzdáváte poctu generaci, která se obětovala pro svobodu. Tito vojáci položili základy míru, bezpečnosti a prosperity, které si dnes užíváme. Čelíme různým výzvám, ale nikdy nesmíme zapomenout na principy, za které tato generace bojovala, tedy na svobodu, bezpečnost, demokracii, lidská práva a právní stát,“ sdělil mimo jiné ve videonahrávce Findlay.

Vzpomínkových aktů v Rokycanech se zúčastnili také Rostislav Vychodil z Českého svazu bojovníků za svobodu nebo Miroslav Kaufner a Marcel Hoblík za Československou obec legionářskou a Nadaci pozemního vojska Armády ČR. Čestnou stráž u pomníků a vojenskou techniku zajistilo Muzeum na demarkační linii.

Rokycany vzpomněli na osvobození americkou armádou. Foto – Město Rokycany