Špačkův návrat na reprezentační lavičku. Měl jsem jednu podmínku, přiznává

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 8. květen 2020 10:01
špaček Jaroslav Špaček. Foto: HC Škoda Plzeň

Bývalý hokejový obránce Jaroslav Špaček, trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Nagana 1998, se vrací jako asistent k českému národnímu týmu. A z Plzně navíc není sám! Český hokejový svaz před pár dny potvrdil Špačka společně s Martinem Strakou, šéfem HC Škoda, jako asistenty nového reprezentačního trenéra Filipa Pešána. V této sestavě by měli fungovat dva roky, tým by tak měli vést mimo jiné na mistrovství světa 2021 v Minsku a Rize, zimní olympiádě 2022 v Pekingu nebo na světovém šampionátu 2022 v Helsinkách a Tampere.

"S Filipem (Pešánem) se známe ještě z doby, když jsem byl u nároďáku za trenéra Pepy Jandače. Byl jsem už tehdy přesvědčený, že to do seniorské reprezentace dotáhne," svěřil se v rozhovoru pro klubový web HC Škoda šestačtyřicetiletý Jaroslav Špaček, který už na střídačce národního týmu působil jako jeden z asistentů Vladimíra Růžičky, Vladimíra Vůjtka a Josefa Jandače. V realizačním týmu pokračuje také dlouholetý hráč NHL a někdejší vynikající útočník Petr Nedvěd, který zůstává manažerem české reprezentace.

Jak se na spolupráci s Filipem Pešánem těšíte? Je to mladý, perspektivní trenér, který si jde za svým cílem. Obklopil se, když to tak řeknu, mladými kluky jako jsem já, Martin a Petr. (smích) Ale vážně. Je to hodně i o respektu hráčů směrem k nám a našem respektu k nim. Věřím, že všechno bude klapat.

U reprezentace jste ve stejné roli již působil. Přemýšlel jste nad touto novou nabídkou dlouho? Mojí podmínkou především bylo, abychom do toho šli oba s Martinem. Je to pro mě důležité, že spolu můžeme komunikovat přímo v klubu, jsme si tak blízko. Podle mě je také správně, že smlouva se podepsala na dvě sezony. Dlouhé kontrakty nemají za mě smysl, protože takhle se lépe vyhodnotí, jestli to má nebo nemá cenu. Musíme si udělat přehled o hráčích a promluvit si s Filipem, rovněž kontaktovat předchozí trenéry, abychom navázali na jejich práci, kterou odváděli správně. Byl vidět posun a na ten chceme navázat. Takže určitě zavolám Karlu Mlejnkovi a pobavíme se o becích.

Pro vás a hlavně pro Martina Straku jako šéfa Plzně bude důležité, jak dokážete skloubit role asistentů u národního týmu a práci v klubu. Půjde to? Nemělo by to významně kolidovat. My s nároďákem budeme pryč v reprezentačních přestávkách, kdy se v klubu víc trénuje. Náročný bude až konec klubové sezóny, kdy začne play off a připravují se smlouvy jak s novými, tak stávajícími hráči. V mládeži se v tom období připravuje trenérské obsazení pro následující rok, ale já mám k sobě Petra Vojana, se kterým skvěle spolupracujeme a klidně vše domluvíme i přes telefon. Jsem přesvědčený, že všechno bude výborně fungovat. Není to o tom, že se sbalíme a prostě odjedeme pryč. Pořád budeme v kontaktu. V dubnu a v květnu, když má nároďák vrchol sezony, začínají na klubové úrovni letní přípravy, do kterých bychom stejně ani nezasahovali.

Fanoušci budou určitě řešit, jestli teď hráči z Plzně nebudou mít při nominacích do národního týmu protekci. Je to vůbec možné? Je důležité říct, že dostat se do nároďáku a udržet se v něm je hrozně náročné. Pro každého hráče. Protože na mistrovství světa dorazí posily z NHL, nejlepší hráči, a ostatní musí v tomto směru ustoupit. Na druhou stranu, nikdy to nebylo jen o zámořských klucích. Důležité je i jádro, které se vytvoří v průběhu sezony z hráčů působících v evropských klubech. Na EHT chceme vyzkoušet i nové kluky, abychom viděli, jestli na nároďák mají. Mistrovství světa je ještě o level výš. Když někdo vyskočí, proč ho nepodpořit. A když bude z Plzně, proč ne. Ale všichni mají stejnou startovací čáru.