Dipování. Policisty zaměstnává oblíbená zábava u maminek na mateřské

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 10. březen 2020 20:15
počítač ilustrační foto

Policisté v kraji se čím dál častěji zabývají tzv. dipováním, nelegální činností, která se odehrává na internetových portálech. Oblíbená zábava, především u maminek na mateřských dovolených, zprostředkovávaná přes sociální sítě, může být i trestným činem. Dipování je totiž ve skutečnosti forma loterie, za kterou hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody. 

Jeden z málo známých „nešvarů“, který se objevuje na sociálních sítích v různých uzavřených či utajených skupinách na internetovém portálu, je provozování hazardní hry tzv. „dipování“. Celý „kolotoč“ začíná, když osoba, která vystaví zboží či hotovost jako výhru, následně vypíše počet losů (tzv. dipů) k odebrání označených číselnou řadou, kdy v této fázi hry se již dopouští protiprávního jednání. Cenu jednoho dipu a způsob zaplacení za zakoupené dipy (z větší části se jedná o platbu na bankovní účet), po jejich odkupu účastníky hry, vylosuje výherce, kdy se ve většině případů čísla vygenerují na jiné stránce a následně zašle výhru. Suma získaná od účastníků je vyšší než výhra.

"U některých pachatelů má docházet k nezasílání výher či nákupu dipů mezi sebou s předem domluvenou výhrou, tedy k možnému podvodnému jednání s dosud neustanoveným počtem poškozených a blíže nezjištěnou škodou," potvrdila policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Osoby, které takovou činnost na internetových stránkách provozují, jsou podle Hokrové podezřelé ze spáchání přečinu neoprávněného provozování hazardní hry. "Pokud nedojde k zaslání výher či nákupu dipů, podezření z trestné činnosti se rozšiřuje i o trestný čin podvod. V případě prokázání viny dotyčné osobě hrozí až tříletý trest odnětí svobody," dodala mluvčí.