Děti v Plzni se do školek v Plzni těšily, rodiče je přiváděli dříve než obvykle

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 26. duben 2021 12:41

S obrovským nadšením a hned po otevření nastupovaly dnes děti do plzeňských mateřských školek (MŠ). V Plzeňském kraji a dalších dvou regionech se otevřely pro všechny děti díky příznivé epidemické situaci, dosud tam směli jen předškoláci. "Normálně chodíme na osmou, ale dneska děti nemohly dospat a vzbudily mě v půl šesté, takže jsme šli hned," řekl jeden z rodičů, který vedl své dvě děti do 78. MŠ Lochotka v Sokolovské ulici. Do školek, uzavřených od začátku března, nastoupily dnes téměř všechny děti kromě nemocných a těch, které byly u prarodičů, a dětí cizinců, jejichž rodiče vládním opatřením nerozumějí.

"Děti byly strašně natěšené. A rodiče také. Říkali: Konečně nám je berete. Ale my teď hlavně můžeme dotáhnout projekty, které děti tvoří pro domovy důchodců nebo fakultní nemocnici," uvedla Blanka Linhartová, ředitelka 51. MŠ v Částkově ulici, která má kapacitu 90 míst. Dvacítka zaměstnanců chodila do práce pořád, i v době uzavření. "Dělali jsme rekonstrukce, koberce, archiv a hlavně jsme připravovali pro děti projekty, například 'covidovou nemocnici' ve velké papírové krabici se stromem života pro fakultní nemocnici. Dnes pečeme pro sestřičky obrovské srdce a děti pečou malá linecká srdíčka a zítra (v úterý) to vezeme řediteli nemocnice," uvedla.

I když se všichni o otevření celé školky dozvěděli na poslední chvíli - v pátek, problém to podle ředitelky nebyl. "První den, když nevíme, tak to vždycky řešíme krupičkovou kaší," řekla Linhartová. Maso v kuchyni být nemohlo, protože ho školky nesmí zamrazovat. Oznámení měli rodiče v pátek po obědě na webu a v e-mailech. Ředitelku mrzí, že se rodiče vždy dozvídají informace na poslední chvíli a navíc jsou hodně strohé. Od 12. dubna, kdy mohli do školek předškoláci, testovali všechny děti dvakrát týdně. "Školka dostala krabice testů, ale ode dneška už se děti netestují. Roušky byly od 12. dubna nařízené, ode dneška už je děti mít nemusí," uvedla. Podle Linhartové je záhadou, proč vláda nechala rok školky být, rok tam mohli zaměstnanci pracovat bez roušek, a teď se přitvrzuje. Navíc téměř všichni zaměstnanci prodělali od ledna do března covid. "A v době kdy jsme promořeni a máme evidentně protilátky, tak nám nařídili po roce roušky a my, jak jsme na to nebyli oproti základní škole zvyklí, tak nám se teď opravdu dělá špatně," uvedla Linhartová. Současná opatření, tedy roušky a testování, měla být podle ní před rokem. "Teď to dělají zbytečně, my máme nulu. V celém kraji byly jednotky pozitivních dětí. Teď už je to podle mě jenom drahé," řekla.

Podle vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu Dagmar Škrlantové bylo velmi náročné od pátku do pondělí školky připravit. "Ostatní dva kraje na to dostaly týden, to není fér," uvedla. Stejně jako při povolení docházky předškoláků dostaly podle ní školky informace před víkendem. "Ale už jsme se na to těšili, tak jsme s tím počítali. Celý týden říkali, že našemu kraji chybí jen dva body, bylo to předvídatelné," uvedla Linhartová.

čtk