Děkan Fakulty zdravotnických studií rezignoval! Důvodem je podezření související s udělováním stipendií

Zveřejněno v Zpravodajství
Od - středa, 1. únor 2023 10:53
Děkan Fakulty zdravotnických studií rezignoval! Důvodem je podezření související s udělováním stipendií zleva Lukáš Štich a Miroslav Holeček. Foto: Západočeská univerzita v Plzni

Rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Miroslav Holeček dnes ráno vyzval děkana Fakulty zdravotnických studií (FZS) Lukáše Šticha k rezignaci. Důvodem jsou závažná podezření související s udělováním stipendií na fakultě, na která upozornila média. Děkan výzvu k rezignaci přijal.

Podle zjištění deníku Právo měl děkan Lukáš Štich udělovat nejméně jedné studentce stipendia, z nichž si část nechával vracet. Děkan s nařčením nesouhlasí a chce poskytnout vysvětlení. Nechce však poškozovat jméno univerzity, a proto rezignoval. Akademický senát fakulty vyhlásí nové volby děkana.

Upozornění, že na jedné z fakult ZČU dochází k nekalému jednání v souvislosti s udělováním stipendií, dostal rektor ZČU od redaktora deníku Právo v pondělí 30. ledna odpoledne. Popsané jednání jednoznačně odsoudil a vzal jako podnět pro prošetření popsané záležitosti. Následně vydal pokyn k zahájení interního auditu na všech fakultách. Prostřednictvím hromadného e-mailu také připomněl studujícím, jak mohou podat podnět, pokud se na univerzitě setkají s neetickým jednáním.

Případem se na základě informací z veřejných zdrojů začala zabývat i Policie ČR. "Zaznamenali jsme možné podezření z protiprávního jednání na univerzitě v Plzni a v současné době se případem z úřední povinnosti zabýváme," uvedla na svém oficiálním twitterovém účtu.