Čtvrtý obvod zaregistroval na očkování téměř 60 seniorů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 11. březen 2021 11:20
TZ - Registrace seniorů na očkování 1 Pavlína Štěrbová z úřadu čtvrtého obvodu registruje jednoho ze seniorů. Zdroj: ÚMO 4

Městský obvod Plzeň 4 od 22. ledna pomáhá seniorům s registrací na očkování proti onemocnění covid-19. Do středy 10. března pomohl celkem 58 zájemcům, z nichž většina podstoupila očkování první dávkou vakcíny nebo má zarezervovaný termín ve zdravotnickém zařízení. První ze zájemců by měl být kompletně proočkován tuto sobotu.

Doubravecký klub, kde úřad pomáhá seniorům s registrací. Zdroj: ÚMO 4

„Uvědomujeme si vážnost situace a také to, že provést elektronickou rezervaci je pro některé seniory v podstatě nemožné. Proto jsme se rozhodli po domluvě s městem a centrem TOTEM zřídit pomocné centrum v Doubraveckém klubu, který slouží především společenským a kulturním účelům, což v současnosti není možné. O seniory se zde starají dvě naše pracovnice, jejichž běžná agenda je v současnosti utlumena,“ říká starosta obvodu Tomáš Soukup (ANO).

Možnost zaregistrovat se na očkování v Doubraveckém klubu dosud využilo 58 seniorů, celkem 23 z nich je starších 80 let, 35 zájemců pak spadá do věkové kategorie 70 až 79 let.

„Seniorům se snažíme maximálně pomoci. Prostory v Doubraveckém klubu jsou přísně dezinfikovány, všem zájemcům ihned po příchodu nabízíme ochranné pomůcky včetně respirátoru. Většina z nich tuto možnost nevyužívá, protože již má respirátor svůj. To je velký rozdíl oproti loňskému jaru, kdy jsme se všichni museli spoléhat na roušky, které jsme si ušili doma doslova na koleni,“ uvádí místostarostka Lenka Kočová (ODS).

Čtvrtý obvod se zároveň připojil k informační kampani města Plzně, která informuje plzeňské seniory o pomoci s registrací prostřednictvím linky pomoci na telefonním čísle 374 780 960. Pro seniory ze čtvrtého obvodu, kteří nezvládnou registraci s asistencí po telefonu, je určeno právě pomocné centrum v Doubraveckém klubu na adrese Zábělská 54b.

Zhruba 90 % lidí do Doubraveckého klubu chodí bez objednání, jen menšina pak po předchozí domluvě. I v těchto dnech se nadále chodí registrovat na očkování osmdesátníci a starší.

„Samotná registrace trvá zhruba deset minut. Se zájemci vyplníme formulář, elektronicky je zaregistrujeme, pak už jen čekáme na PIN2. Na seniory si vždy vezmeme kontakt, a jakmile nám PIN2 přijde, kontaktujeme je a společně vybíráme vhodný termín očkování první i druhou dávkou vakcíny. Všichni jsou za naši pomoc moc vděční, my jsme naopak rádi, že jim můžeme pomoci. S potěšením mohu oznámit, že v sobotu by měl být první ze zájemců kompletně proočkován,“ říká Pavlína Štěrbová z úřadu čtvrtého městského obvodu.

Registrační systém na očkování nyní funguje bez větších problémů. Rovněž je patrný také větší přísun vakcín do Česka, což potvrzují i čísla. Z celkem 58 seniorů jich má celkem 32 termín očkování nebo již absolvovalo očkování první dávkou vakcíny.

„Zatímco po startu registračního systému naše kolegyně čekaly na PIN2 řádově dny, nyní se většinou bavíme o hodinách nebo i kratším čase,“ dodává mluvčí obvodu Jan Švábek.

Pomocné centrum v Doubraveckém klubu funguje každé pondělí a středu od 8 do 12 a 13 do 16 hodin, v úterý, čtvrtek a pátek pak od 8 do 12 hodin. Jako první se zde mohli registrovat senioři nad 80 let, nyní jsou registrace otevřeny pro seniory starší 70 let.