Česko rozvolňuje. Od března už mají zůstat jen respirátory

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 9. únor 2022 14:28
Česko rozvolňuje. Od března už mají zůstat jen respirátory ilustrační. Zdroj: Vláda ČR

Vláda dnes na svém jednání schválila konec povinnosti prokazovat se v Česku certifikátem o očkování či prodělaném covidu při vstupu do bazénů, fitness, restaurací, na kulturní či sportovní akce od půlnoci ze středy 9. na čtvrtek 10. února. Už v příštím týdnu pak dojde k ukončení povinnosti testování ve školách i firmách a k navýšení kapacity na hromadných akcích. V březnu pak mají padnout všechna zbylá omezení s vyjímkou nošení respirátorů.

„Rozhodli jsme o postupném rušení povinností. K těmto krokům přistupujeme s ohledem aktuální stav pandemie,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala.

Další rozvolnění pak plánuje kabinet na příští týden. V noci z 18. na 19. února skončí povinnost testovat se v práci i ve škole. Od soboty 19. února kabinet také rozvolnil pravidla pro konání hromadných akcí. Spolkových, kulturních, sportovních, tradičních a dalších podobných akcí nebo slavností se místo 100 osob bude moct účastnit 500 lidí. Na umělecká představení, sportovní utkání, kongresy a vzdělávací akce bude moci padesát procent kapacity plus prozatimní tisícovka. „Pokud má stadion kapacitu devět tisíc lidí, může jich tam 5 500. Tedy tisíc plus padesát procent zbývající kapacity,“ doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Podle premiéra Fialy bude v platnosti od 1. března velmi málo protiepidemických opatření. Prakticky jen nošení respirátorů. „Máme výhled, že to tak bude. Nechci vzbuzovat planou naději. Bude záležet na tom, jak se bude varianta omikron vyvíjet. Ale doufám, že to máme vše za sebou. Ale musíme se chovat tak, abychom byli připraveni i na horší varianty, proto chceme novelizovat pandemický zákon,“ dodal.