Česko má nového ministra zdravotnictví. Chci změnit vnímání celé situace, prohlásil Blatný

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 29. říjen 2020 15:31
ElfftWFXUAEMHBm Foto: twitter Jiří Ovčáček

Aktualizováno 14:12 Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v poledne jmenoval na zámku v Lánech Jana Blatného novým ministrem zdravotnictví. Uznávaný hematolog v horkém křesle vystřídá Romana Prymulu (za ANO). Prezident zároveň přijal demisi ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

"Přecházíte z parku do džungle. Nicméně obdivuji vaši odvahu a oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana profesora Prymulu jmenovat svým spolupracovníkem v boji proti epidemii, protože zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha tuto epidemii potlačit," řekl ve svém proslovu na adresu nového ministra Blatného Miloš Zeman.

"Hlavní úkol je potřeba změny vnímání celé situace a nálady ve společnosti. Pojďme společně změnit pocit strachu v respekt. Strach nás paralyzuje a co je horší, tak rozděluje. Jen tak můžeme získat sílu. Nebudu slibovat, co udělám nebo neudělám. Chci ale slíbit, že další rozhodování, které bude ministerstvo provádět, budou vždy založená na datech, která budou sdílená a všem srozumitelná. Budou diskutována napříč politickým spektrem a odborníky," prohlásil nový ministr zdravotnictví. Současná opatření podle něj není třeba zásadně zpřísňovat, pakliže se budou dodržovat.

Jan Blatný je dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve. Je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnickým náměstkem pro pracoviště Dětská nemocnice Fakultní nemocnice v Brně.