Česká republika je v karanténě. Vláda omezila volný pohyb. Kraj má už 12 nakažených

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 16. březen 2020 09:41
CDC koronavirus ilustrační, pixabay

Aktualizováno 16. 3. 8:38 Od půlnoci až do 24. března vláda omezila volný pohyb osob na území České republiky. Výjimkou budou cesty do zaměstnání, cesty k lékaři, nezbytné cesty za rodinou a na nákupy. Je přitom možné jít na procházku do přírody. V kraji přitom prudce stoupl počet nakažených, v pondělí ráno hlásila Krajská hygienická stanice už 12 případ.

Vláda s účinností od půlnoci až do šesté hodiny ranní 24. března zakázala volný pohyb s několika výjimkami. Dál bude možné chodit do zaměstnání, možné budou i nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty k obstarání základních životních potřeb jako jsou potraviny, léky, prodej drogistického zboží či krmiv a dalších potřeb pro zvířata. Také bude možné využít poštovních služeb a čerpacích stanic. Omezovat se nebude provoz MHD.

Vláda doporučuje, aby mezi sebou lidé na veřejnosti zachovávali odstup nejméně dva metry a z hygienických důvodů používali primárně platební karty. Dopravci, doručovatelé a zásilkové služby se mají vyvarovat přímému kontaktu se zákazníky. Zakazuje se například provoz ubytovacích služeb s výjimkou lázeňských a školských ubytovacích zařízení. Současně se zakazuje provoz autoškol. V rámci obcí se ruší modré zóny.

Vláda zároveň doporučila zaměstnavatelům, aby svým zaměstnancům zadala práci na dálku, pokud ji mohou vykonávat v místě svého bydliště. Dále mají omezit výkon práce, která není nezbytně nutná pro chod firmy.