Bílý klokan dostal jméno Eda. Vybírala ho dcera, vysvětlil kmotr Zarzycký

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 25. květen 2020 14:36

Bíle zbarvené mládě klokana se v ZOO Plzeň narodilo už 27. prosince loňského roku. Křtiny plánované na duben odložila krize s koronavirem. Konaly se tak až den otevření pavilonů a rozvolnění provozu v pondělí 25. května a jeho kmotrem se stal první náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký (ANO). Na návrh své dcery vybral jméno Eda.

"Zoologické zahradě přeji co nejvyšší návštěvnost, pokud možno podobnou té loňské, rekordní," uvedl Zarzycký. Během křtin se ukázalo, že bílí klokani jsou v Plzni již čtyři, protože se světu prvně ukázalo zhruba dvouměsíční mládě v kapse samice Albíny.

V červnu 2017 přicestoval ze zlínské zoo albín klokana rudokrkého a je k vidění s klasicky zbarvenými kolegy ve společné expozici v blízkosti výběhu šimpanzů a psů dingo. Je to samice, které se na jaře 2018 narodilo první, rovněž bílé mládě. Mládě dostalo jméno Jumpy a jeho matka se jmenuje Albína. V roce 2019 se jí narodilo klasicky zbarvené mládě.

První klokan žil v plzeňské zoo v polovině 60. let. Byl to klokan rudokrký. V roce 1977 se na pět let objevuje pod zavádějícím názvem „klokan stepní“ vzácný klokan uru. Od roku 1993 nechybějí klokani dodnes, to se znovu objevuje klokan rudokrký, je tedy chován v Zoo Plzeň nepřetržitě 27 let.

Populace bíle zbarvených klokanů žije na ostrově Bruny Island na jihovýchodním pobřeží Tasmánie. Klokan rudokrký je otužilý, z Austrálie byl člověkem převezen na různé kontinenty. V několika oborách žil na našem území již koncem 19. a počátkem 20. století.