Babiš potvrdil: Chceme zavést zákaz pohybu mezi okresy, zavřít školy i školky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 25. únor 2021 23:45
koronavirus ilustrační, pixabay

Kabinet premiéra Andreje Babiše plánuje zakázat lidem pohyb mezi okresy. Zavřít by se měly i školy a školky. Sdělil to po čtvrtečním jednání vlády. Pokud budou opatření platit, pak zřejmě od 1. března a pravděpodobně na tři týdny.

„Nejpodstatnější opatření, o kterém jsme jednali, je zákaz pohybu mezi okresy,“ potvrdil Babiš. Podle něj budou ale existovat výjimky. Povolena bude cesta do práce či za lékařem a nezbytně nutná cesta za rodinou. Počítá se také s uzavřením škol, speciálních škol a mateřinek. Ty budou pouze pro děti, jejichž rodiče pracují v kritické infrastruktuře.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se počítá také s dalším omezení prodejen. A to jen na nezbytně nutné zboží. „Významná část prodejen otevřena nebude,“ potvrdil Blatný.

Ve firmách se bude testovat

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček potvrdil, že Česko od března spustí plošné testování ve firmách. Proplácet se budou čtyři testy na osobu za měsíc. V první fázi bude systém dobrovolný, v momentě, kdy bude dostupnost testů vyšší, tak se změní v povinný.

Do karantény i izolace na 14 dnů

Po kontaktu s nakaženým člověkem nebo po prokázání nákazy budou muset jít lidé do karantény nebo izolace na 14 dní. Doposud to bylo 10 dní.