Až 4000 lidí denně. Plzeňský kraj chce mít proočkovanou většinu do léta

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 6. leden 2021 16:03
Očkování Ilustrační foto

Celkem s 15 vakcinačními centry se počítá v souvislosti s očkováním na nemoc Covid-19 v Plzeňském kraji. V Plzni má být sedm z nich, jedno velkokapacitní průtokové centrum vznikne pravděpodobně v areálu DEPO 2015. Do 6-8 měsíců by se mělo podařit proočkovat 75 procent lidí, pro které je vakcína určená.

Přímo v Plzni má vzniknout sedm vakcinačních center. "Tři ve Fakultní nemocnici, po jednom ve Státním zdravotním ústavu, v nemocnici Privamed, na poliklinice na Denisovo nábřeží a uvažujeme i nad bývalou Železniční poliklinikou," vypočítala hejtmanka Ilona Mauritzová. Očkovací centrum by mělo být také v každém okrese, většinou v nemocnicích. "Otazník máme ještě nad severním Plzeňskem," dodala hejtmanka.

V kraji pak vyroste jedno tzv. velkokapacitní průtokové vakcinační centrum, které pojme naráz největší množství lidí. Podle Mauritzové bude pravděpodobně umístěné v areálu DEPO 2015, které má dobré zázemí včetně velkého parkoviště.

"Mladí a zdraví" už na jaře?

Zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný hovořil o tom, že s očkováním mladých a zdravých se počítá spíše až v létě, podle hejtmanky Ilony Mauritzové je v silách kraje, aby se s širokou populací začalo už v jarních měsících. Alespoň tedy za předpokladu, že dorazí dodávky v počtu takovém, v jakém jsou přislíbené. "Máme spočítáno, že jsme schopni naočkovat v momentě, kdy budou vakcíny, až 4 tisíce lidí denně, což tedy vychází, že do konce léta bude proočkováno 75 procent obyvatel, kteří očkováni být mohou," uvedla hejtmanka. Největší obavu mají všeobecně kraje ohledně toho, aby vakcíny chodily tak, jak mají. Jen v Plzni je plán očkovat 800 lidí, v květnu a červnu pak 1000. V okresech pak nejprve 300 a později 500 lidí.

Kraj zatím nepočítá s tím, že by se očkovalo přímo v ordinacích praktiků. "Nemohou tam vakcíny skladovat. Počítáme ale s tím, že budou právě praktici a ambulantní lékaři očkovat v centrech," dodala Mauritzová.

V lednu by mělo přijít celkem 17550 vakcín, těmi budou proočkováni zdravotníci v nemocnicích, zaměstnanci a klienti v sociálních zařízeních, věkové skupiny 80+ a klienti v domovech pro osoby se zdravotním postižením. Na únor má kraj přislíbeno 20000 vakcín. Ty využije na druhé dávky očkovaných z ledna a pro další vybrané profese.