Atletka Tereza Hrochová splnila limit na olympijské hry v maratonu

Od - pondělí, 24. květen 2021 14:42
Atletka Tereza Hrochová splnila limit na olympijské hry v maratonu ilustrační/Foto: J. Kottas

Letošní mistryně republiky v půlmaratonu si v neděli v Rakousku poprvé v kariéře vyzkoušela maratonskou trať. A udělala dobře. Pětadvacetiletá vytrvalkyně totiž časem 2:29,06 hodiny splnila limit pro olympijské hry 2021 v Tokiu. V Rakousku skončila celkově druhá.

S deštivým a neatletickým počasím, které závodníky po celou dobu provázelo, si Tereza Hrochová poradila velmi bravurně a dokázala pokořit kvalifikační limit. Půlmaratonskou metou proběhla v nadějném čase 1:15:08 a protože ve druhé polovině závodu ještě zrychlila tempo, vysněný cíl se stal skutečností. Cílovou pásku na svém premiérovém maratonu proťala ve vynikajícím čase 2:29:06. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka navíc zaběhla nejrychlejší ženský čas při maratonském debutu v české i československé historii. Náročnost závodu a nepříznivých podmínek dokazují také závěrečné statistiky, kdy z dvaceti elitních závodnic doběhlo do cíle pouze devět běžkyň. Škodovačka Tereza Hrochová má na svém kontě nespočet republikových medailí a již několikrát oblékla národní dres, ve kterém byla mimo jiné součástí českého stříbrného týmu na mistrovství světa v běhu do vrchu.