Aktualizováno: Další obchody neotevřou. Na nákup i v MHD jen s respirátorem nebo dvojitou rouškou

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 19. únor 2021 11:53
vlada cr ilustrační foto

Aktualizováno 10:45 Další obchody, které jsou od 27. prosince uzavřené, vláda neotevře. Kabinet Andreje Babiše také rozhodl, že lidé budou nově moci do obchodů, hromadné dopravy, nemocnic a dalších exponovaných míst vstupovat jen s respirátorem FFP2, nanorouškou a nebo dvěma rouškami. 

"Vláda se shodla na tom, že původní úvaha o uvolnění nebo otevření některých obchodů není průchozí a nedojde k ní. Naopak jsme se shodli na tom, že je potřeba udělat vše pro to, aby se šíření nákazy zabránilo,” uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. V pondělí navíc bude vydáno nové nařízení ministerstva zdravotnictví. „To bude nařizovat alespoň FFP2 respirátory, nanoroušky nebo dvě nasazené chirurgické roušky v místech, kde je vysoká kumulace lidí,” dodal ministr.

„Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,“ napsal už předtím ministr Karel Havlíček na Twitteru.

Obchodníci se přitom na otevření chystali. Před několika dny se totiž na návrhu Havlíčka otevřít obchody dohodli hejtmané i část odborné veřejnosti včetně ministra zdravotnictví Jana Blatného. „Obchodníci nečekají na rozhodnutí vlády o otevření obchodů. Počítají s tím, že otevřou, a už si dokonce nechávají tisknout reklamní letáky. Aktuálně máme na příští dva týdny domluvenou téměř dvojnásobnou distribuci oproti předchozímu týdnu,“ potvrdil ještě dnes ráno Ondřej Vaňha z První novinové společnosti. Za pár desítek minut už ale zbyly podnikatelům jen oči pro pláč.