Agentury v Plzni zatím drží cizince bez práce na ubytovnách

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 20. duben 2020 10:12
borská pole Průmyslová zóna Borská pole v Plzni / foto: M. Osvaldová

Pracovní agentury v Plzni, kde bylo na počátku března zaměstnáno asi 18 tisíc cizinců, si zatím drží zahraniční pracovníky bez práce na ubytovnách a pomáhají jim s nájmem. Většina agentur a zaměstnavatelů říká, že je tam udrží tak do konce dubna a pak, pokud se průmysl neobnoví, je zřejmě začnou pouštět, řekl radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Těch lidí bude v souvislosti s koronavirovou krizí jednoznačně přibývat, pokud se nerozběhnou fabriky, ale jsme na to připraveni," uvedl.

Městská policie posílila hlídky a všechny větší ubytovny monitoruje, zajíždí tam alespoň jednou denně, i v noci. "Probíhá terénní šetření prostřednictvím našich partnerských organizací (zejména neziskových) a zatím máme informace, že bez práce jsou zatím jen jednotlivci, kteří mají existenční problémy, nejenom s potravinami, ale celkově," uvedl Zrzavecký.

Konflikty na ubytovnách i v bytech, které mají pronajaté zahraniční dělníci, podle radního přibývají. "Zatím jsou to jedinci, ale přiznejme si všichni, co to s námi dělá. Psychicky to není jednoduché, a pakliže se k tomu přidá alkohol, tak konflikty vznikají," uvedl. Za velikonoční svátky bylo několik případů, které prověřuje policie. "Pokud by to začalo eskalovat, tak jsme dohodnuti s městskou a státní policií, že se to bude více řešit," uvedl. Policie zatím hlídky neposilovala.

Plzeň chce v pondělí v bývalých kasárnách u průmyslové zóny Borská pole, otevřít centrum pro bezdomovce. Chce tak zabránit tomu, aby v ulicích šířili virovou nákazu. Ve zděné budově budou lůžka pro lidi v karanténě a v nedalekém stanovém městečku prostor pro další lidi bez domova. Budou tam mít teplou vodu, toalety, ochranné pomůcky, dezinfekci, pití a jídlo. "Vše je vše hotové. Už jsme tam navezli stany," řekl radní. Oplocený areál je mimo osídlenou oblast. Město zatím nemá informaci o tom, že byl by v Plzni nějaký nakažený bezdomovec, jichž žije ve městě podle odhadů přes 300.

čtk