Zůstanou i další pošty v Plzni? Jednička dál bojuje za zachování poboček na Lochotíně a Vinicích

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 13. duben 2023 16:16
Zůstanou i další pošty v Plzni? Jednička dál bojuje za zachování poboček na Lochotíně a Vinicích ilustrační. Foto: M. Osvaldová

O zachování dvou poboček České pošty, konkrétně v Brněnské ulici na Vinicích a v Kaznějovské ulici na Lochotíně, dál usiluje vedení prvního plzeňského obvodu. Se zástupci pošty bude dále jednat, na stole je také model Pošta Partner.

„Se zástupci České pošty se sejdeme 19. dubna a budeme řešit co dál, protože v našem téměř padesátitisícovém obvodě by měla od července zůstat pouze jedna pobočka pošty, a to v Družbě. Vnímáme potřeby našich obyvatel, kteří stojí o zachování zmíněných poboček. Nyní se na nás obracejí především senioři a také handicapovaní občané, kteří se svěřují s tím, že jim zrušení pošt výrazně zkomplikuje život,“ uvedla starostka Jedničky Ivana Bubeníčková.

Nastínila, že na programu jednání se zástupci České pošty bude i zachování poboček v modelu Pošta Partner. Ty nabízejí základní poštovní služby jako běžné pobočky pošty, tedy příjem a výdej listovních a balíkových zásilek, příjem a výplatu poštovních poukázek, vybrané bankovní služby, výplatu důchodů atd., ale provozuje je třetí osoba, např. majitel obchodu anebo obecní či městský úřad. „Je to jeden z nápadů, který chceme probrat,“ vysvětlila Bubeníčková s tím, že o výsledcích schůzky bude obvod občany neprodleně informovat.

Vedení prvního plzeňského obvodu se proti zrušení dvou poboček ohradilo už na konci března, kdy od České pošty obdrželo dopis o rušení konkrétních poboček. Starostové plzeňských obvodů se poté sešli s hejtmanem Plzeňského kraje a s primátorem města Plzně, aby se domluvili na společném postupu při řešení nastalé situace. Na setkání mimo jiné zaznělo, že pošta bude vyzvána k tomu, aby k rušení poboček přistoupila namísto k letošnímu červnu až k 1. lednu 2024. K této rezoluci se připojili i další starostové Plzeňského kraje.

V Plzni mělo být podle plánu České pošty zrušeno celkem třináct poboček pošty, v uplynulých dnech se však zástupcům města podařilo dojednat zachování pošty číslo 9 v obchodním centru Olympia v Plzni-Černicích a pošty číslo 18 v Macháčkově ulici na Skvrňanech, která obsluhuje zhruba čtrnáctitisícové sídliště.

Rušení tří stovek poštovních poboček ve středu 12. dubna posvětila vláda. Obyvatel Jedničky se kromě zrušení dvou poboček dotkne i plán na zrušení pobočky pošty v hypermarketu Globus, která se sice nachází v katastru obce Chotíkov, ale hojně ji využívají i obyvatelé sídliště Košutka. Rušení poboček zdůvodnil státní podnik neustále klesajícím trendem v poptávce po tradičních poštovních službách.