Ztraceného autistického mladíka poznali skauti z Liberce. Šťastně se k nám rozběhl, popsal záchranář chvíle po nalezení!

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 10. srpen 2023 10:54
Ztraceného autistického mladíka poznali skauti z Liberce. Šťastně se k nám rozběhl, popsal záchranář chvíle po nalezení! Foto: Horská služba

Jak jsme dnes ráno informovali, osmnáctiletý autistický mladík, po kterém pátrali od středečního odpoledne policisté, hasiči i horská služba, byl v noci nalezen na jedné z lesních cest v lokalitě vrchu Svaroh. S jeho vypátráním významně pomohli skauti z Liberce, kteří mladíka poznali a zavolali na dispečink horské služby.

363838210 664504672379268 1054771512273521696 nMladík s poruchou autistického spektra se ztratil ve středu kolem 13. hodiny v oblasti rozcestí Stateček pod vrchem Ostrý. Sám se v rámci hry na turistické túře vzdálil rodině. Horská služba se do pátrání pod velením Policie ČR, kterého se účastnili i členové HZS, zapojila kolem 16. hodiny. „Soustředili jsme se na pátrání přímo v horském terénu na turistických trasách i mimo ně, protože lokalitu důvěrně známe. V akci bylo sedm horských záchranářů s jedním psovodem, šest terénních aut a šestikolka,“ popisuje nasazení náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

Do pátrání se zapojily i německé záchranné složky na opačné straně hor. Kolem půlnoci dva horští záchranáři pokračovali v pátrání v oblasti vrchu Svaroh nad Černým jezerem. Na tuto lokalitu dostali tip od skautů z Liberce, kteří volali na dispečink Horské služby, že tam osobu s popisem uveřejněným na sociálních sítích viděli. „Na chlapce jsme při pátrání volali jeho jménem. Už z dřívějších zkušeností jsme ale věděli, že ztracení lidé s autistickou poruchou nemusejí na volání vůbec reagovat. Naštěstí v tomto případě se to nepotvrdilo. Mladík byl schovaný na konci jedné z cest ve křoví. Když jsme slyšeli slabou odpovědi, volání jsme zesílili a opakovali. Nakonec nás spatřil a šťastně se k nám rozběhl. Dokonce záchranáře, který ho objevil, chytil za ruku,“ popisuje okamžik nálezu horský záchranář Josef Tischler s tím, že zdravotně byl mladík zcela v pořádku. Po krátkém transportu vozem byl do péče rodiny bez nutnosti lékařského ošetření předán na Špičáckém sedle, kde byl umístěn velín pátrací akce. „Dnes ráno jsme spočítali, že všechna naše vozidla najela při včerejší pátračce přes 1000 kilometrů. Jsme nesmírně rádi, že se enormní nasazení vyplatilo a že je mladík zpět v pořádku s rodinou,“ uzavírá náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.