Zrušený festival světla v Plzni částečně nahradí digitální hřiště

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 21. červen 2020 12:27
DEPO2015 foto: plzen.cz

Světelné ohňostroje vytvářené lidským pohybem, laserové prolézačky, hry s UV světlem a další světelné a zvukové instalace zaplní DEPO2015 v Plzni při výstavě Blik Blik - Digitální hřiště. Opatření proti šíření koronaviru letos ve městě zrušila jarní festival světla Blik Blik, na který přišlo loni za dva večery 50. tisíc lidí. Pořadatelé proto připravili jako malou náhradu právě interaktivní digitální hřiště. Od 2. července do 13. srpna rozsvítí bývalou autobusovou halu nejméně 14 interaktivních instalací od tvůrců z ČR i zahraničí. Návštěvníci si sami budou moci hrát se světly a zvuky.

„Letošní rok poznamenaný pandemií, je tak jiný, že vše, co jsme brali jako samozřejmost, přestalo platit jako mávnutím kouzelného proutku. To samé platí i pro festival světla BLIK BLIK, který měl být i letos jednou z nejúžasnějších kulturních akcí v Plzni. Vzhledem ke všem okolnostem se ale nemůže uskutečnit. Proto jsme se rozhodli jednat a vytvořit soubor světelných a multimediálních instalací ve formátu digitálního hřiště, které připraví divákům zcela nový zážitek," uvedl programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán.

V Autobusové hale tak vznikne interaktivní BLIK BLIK – Digitální hřiště, které úzce navazuje na již zmíněný festival světla. Bývalá Autobusová hala je zcela zatemněný multifunkční prostor o celkové rozloze téměř 770 m². Poskytne tak ideální prostředí pro světelné indoorové instalace.

Tématem celé expozice je hra se světlem a zvukem. Velcí návštěvníci se přenesou do světa vizuálních experimentů, zvukových iluzí a světelné imaginace, se kterým je bude bavit si hrát a poznávat ho. Ti malí zase budou objevovat pro ně zcela nepoznané vjemy, které budou podněcovat jejich představivost a sami si tento nový svět budou moci utvářet a formovat do nových zážitků.

Na návštěvníky čekají i instalace, které je doopravdy spojí s uměleckými díly. Bude možné je ovládat a měnit jejich formu. Jednou z instalací bude například možnost vytvářet světelné ohňostroje pomocí lidského pohybu, nebo expozice, kde se návštěvníci stanou zachránci planety Země. Příkladem dalších unikátních instalací je analogová psí bouda s digitálním obranářem uvnitř, laserová prolézačka, hry s UV světlem, světelné malování, nebo ultra velká a zářivá člověčí pocta veleznámé hře – Člověče, nezlob se! Do realizace digitálního hřiště se zapojili domácí i zahraniční profesionálové světelného umění, jako např. INITI Playground, WroART, 3Dsense anebo také z FDU LS ZČU.