Zoo v Plzni řeší problém. Musí se vypořádat s konfliktem šimpanzů!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 16. březen 2022 12:19
Zoo v Plzni řeší problém. Musí se vypořádat s konfliktem šimpanzů! Foto: Zoo Plzeň

V plzeňské zoo se vyskytl problém mezi šimpanzi. V létě přišel do smečky nový samec, který je proti svému předchůdci Baskovi submisivnější, a tak si ho dominantní samice vzaly na paškál. Ošetřovatelé se tedy rozhodli pro pomalejší sbližování celé tlupy a nováčka Siriho umístili zatím jen ke dvěma dospělým samicím a jednomu mláděti.

Na první pohled by se možná čekalo, že chlap mezi pěti ženami ovládne situaci a zkrotí jejich rozmary, ale šimpanzí kluk Siri není žádný ranař, proto si ho šimpanzice pěkně vychutnaly. "Siri k nám přišel s nízkým sebevědomím, je to opravdu velice citlivý samec. Takže vzájemné spojování trvá tak dlouho. My ho seznamujeme se samicemi postupně, aby nabyl vého samčího sebevědomí," popsala chovatelka primátů Monika Nováková.

Podle zooložky Lenky Václavové nejde o úplně neobvyklou situaci. "Šimpanzi to mají trošku složitější a opravdu potřebují mít dominantní samce a vyříkat si své vztahy," uvedla. A to se samice rozhodly v plné páradě a Siriho hlavně dvě z nich trochu potrápily. "Nebylo to extrémní, byly tam nějaké oděrky na rukou a zádech. On byl ale spíš psychicky rozložený. Snažíme se mu pomoci a probírat mu srst, aby nabyl pocit, že on je ten alfasamec," uvedla Nováková.

Ošetřovatelé se tedy rozhodli pro pomalejší sbližování celé tlupy a Siriho umístili zatím jen ke dvěma dospělým samicím a jednomu mláděti. Sžívání jde sice pomaleji, než se očekávalo, ošetřovatelé ale věří, že se podaří. Siri je totiž jeden z mála samců na světě šimpanzího poddruhu pan troglodytés troglodytés, a tak by bylo jeho rozmnožení velká událost.