Zdravotnická spolupráce v česko-německém pohraničí bude pokračovat

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - neděle, 18. prosinec 2022 08:58
Zdravotnická spolupráce v česko-německém pohraničí bude pokračovat Foto: ZZS PK

Kompetenční a koordinační centrum ve Furth im Waldu pomáhá již šest let koordinovat přeshraniční záchranné služby tak, aby lidé, kteří potřebují náhlou zdravotní pomoc, nedoplatili na skutečnost, že se momentálně nachází na hranici dvou států. Plzeňský kraj a Bavorsko jsou průkopníky v takovéto přeshraniční spolupráci. Zástupci těchto krajů se při svém čtvrtečním setkání shodli, že spolupráce mezi zdravotníky bude i nadále pokračovat.

„Množství zásahů jasně ukazuje, že tento projekt, který před lety mezi Plzeňským krajem a Bavorskem vznikl, má svůj význam,“ poznamenal při setkání hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který zároveň nezapomněl zmínit, že koordinační středisko ve Furth im Waldu sehrálo svou podstatnou roli i při řízení akce u Milavče, u železniční nehody v srpnu 2021.

Celkově se ročně uskuteční kolem 100 přeshraničních operací, které jsou ve středisku ve Furth im Wald individuálně zpracovány, aby bylo dosaženo co největšího efektu. Vzhledem k poloze uprostřed hranice není středisko odpovědné pouze za okres Cham, ale celé bavorsko-české pohraničí. Kromě vzájemného využívání záchranných prostředků jde také o koordinaci s nemocnicemi na obou stranách hranice. Díky této spolupráci se do praxe povedlo zavést skutečnost, že například překládka urgentních pacientů na hranicích je dnes z velké části minulostí.

„Skutečnost, že v případě nouze, bez ohledu na hranice, je nasazena nejbližší dostupná záchranná služba a lze dojet do nejbližší vhodné nemocnice, je opravdová senzace,“ řekl předseda krajského sněmu Horní Falze Franz Löffler.

Přestože evropský projekt, který tuto spolupráci odstartoval a pomohl centrum vybudovat, na konci tohoto roku končí, přeshraniční zdravotnická spolupráce i provoz centra bude pokračovat. Vedení obou krajů navíc chce inspirovat i další a úspěch mezi Horní Falcí a Plzeňským krajem přenést do dalších regionů podél hranice.