Zastupitelé Plzeňského kraje stvrdili dohodu s obcemi a státem o menší zóně Líně

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 4. září 2023 14:19
Zastupitelé Plzeňského kraje stvrdili dohodu s obcemi a státem o menší zóně Líně Zdroj: wikipedie

Zastupitelé Plzeňského kraje dnes schválili dohodu s obcemi a ministerstvy průmyslu a dopravy o výrazném zmenšení průmyslové zóny na záložním armádním letišti Líně u Plzně. Automobilka Volkswagen (VW) tam zvažuje výstavbu továrny na baterie do elektroaut za 120 miliard korun. Stát, který tzv. gigafactory podporuje, tam chce vybudovat strategický podnikatelský park (SPP). Pro zmenšení zóny ze současných více než 700 hektarů, což je plocha vedená v krajském územním plánu (zásadách územního rozvoje), na 280 hektarů hlasovalo 29 ze 43 přítomných zastupitelů. Změna zásad územního rozvoje (ZUR), kterou zadalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), bude hotová do konce roku. Kraj o ni bude poté znovu hlasovat, podle náměstka hejtmana Petra Vanky (ANO) v lednu nebo v únoru.

Součástí dnešního usnesení je také podmínka, aby letecká záchranná služba (LZS) zůstala v Plzeňském kraji - aby ji provozovala armáda v režimu 24 hodin po sedm dní v týdnu. Na tom se jednoznačně shodly koalice i opozice. Pokud si VW zvolí pro gigafactory právě Líně, museli by se odtud letečtí záchranáři přesunout do jiné lokality v Plzeňském kraji. Ministerstvo průmyslu už podle dnešního jednání možná místa finalizovalo, ale nebylo uvedené, jaká to jsou.

Obce v okolí letiště Líně, jejichž starostové na dnešním jednání byli, schválení dohody krajskými zastupiteli přivítaly. "Je to první krok k tomu aby se schválila změna zásad územního rozvoje (ZUR). Pokud změna zásad projde, tak by jednou provždy měla zmizet ta hrozba toho, že ta zóna se rozleze až pod okna lidí," uvedl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany). Současná plocha zóny v ZUR je podle něj přes 700 hektarů proto, že dříve neplatila taková omezení pro zabírání zemědělské půdy, lesa a zeleně. Nové zásady územního rozvoje tak jednou provždy uzavřou možnost stavět zónu na těchto plochách. Zmenšená rozloha 280 hektarů pro gigafactory, její doplňkové provozy i infrastruktura podle ministerstva průmyslu s rezervou postačují.

čtk