Západočeská univerzita se připravuje na příchod dalších studentů z Ukrajiny, charita už pořádá sbírku

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 24. únor 2022 17:01
Západočeská univerzita se připravuje na příchod dalších studentů z Ukrajiny, charita už pořádá sbírku V univerzitním kampusu vlaje ukrajinská vlajka. Foto: ZČU

Na útok ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny a současnou eskalaci ozbrojeného konfliktu už reagovala také Západočeská univerzita či charita. Pro své ukrajinské studenty a zaměstnance zřídila Univerzita e-mailovou linku podpory, kromě toho se připravuje také na příchod dalších studentů z Ukrajiny. Charita pak vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům zasažených oblastí. Z krizového fondu zároveň uvolnila půl milionu korun na bezprostřední pomoc.

Na Západočeská univerzitě studuje v současné době 114 ukrajinských studentů a je zaměstnáno 17 akademických a neakademických pracovníků. Kdokoliv z nich může využít e‑mailovou podporu, kterou pro tento účel ZČU zřídila na adrese:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. „Jednoznačně odsuzujeme vojenský útok Ruské federace na Ukrajinu a chceme vyjádřit solidaritu všem občanům Ukrajiny, včetně studentů a akademiků, ať už na ukrajinském území, nebo žijícím v České republice,“ uvedl jménem vedení Západočeské univerzity rektor Miroslav Holeček.

Západočeská univerzita je také připravena přijmout ukrajinské studenty a akademiky, kteří se v důsledku vojenského konfliktu na území Ukrajiny dostali do obtíží. Poskytne jim bezplatné ubytování na vysokoškolských kolejích a kurz češtiny. Během probíhajícího přijímacího řízení si tito studenti mohou podat přihlášku do zvoleného studijního programu, který by pak začali studovat od příštího akademického roku.

Charita vyhlásila sbírku

Charita se v první fázi zaměří na okamžitou podporu lidí zasažených novými boji, ať již zůstanou ve válečné zóně, nebo budou nuceni uprchnout. Tato pomoc se soustředí na zajištění základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší. Součástí intervence je i poskytnutí psychologické pomoci. Na bezprostřední pomoc uvolnila Charita Česká republika z krizového fondu částku 500 000 korun. „Situace na Ukrajině je již nyní alarmující, východ země čelí humanitární krizi nepřetržitě od roku 2014. Eskalace konfliktu ještě dál – a zřejmě bohužel dramaticky – zvýší počet těch, kteří budou potřebovat bezprostřední pomoc při zajištění základních životních potřeb. Jsme připraveni se na pomoci obyvatelům stiženým válkou podílet, a to tím spíš, že se jedná o zemi nám tak blízkou,“ říká Evžen Diviš, regionální manažer pro oblast postsovětských zemí a Blízkého východu.

Kromě toho charita vyhlašuje veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi. Sbírkový účet má číslo 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 104.

Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90

„Výtěžek sbírky pomůže lidem zasaženým válkou zajistit základní životní potřeby. Děkujeme všem, kteří obyvatelům Ukrajiny v téhle těžké době pomohou,“ dodává Evžen Diviš.