Začaly Smetanovské dny, nabídnou celkem 21 různých akcí

Zveřejněno v Kultura
Od - pátek, 4. březen 2022 13:23
Začaly Smetanovské dny, nabídnou celkem 21 různých akcí ilustrační. Foto: Plzeňská filharmonie

Mimořádným uvedením díla Ermanna Wolf-Ferrariho, Verdiho Sílou osudu a Dvořákovou Novosvětskou pod taktovkou Chuheie Iwasakiho a se sólistou Albanem Beikircherem začal ve čtvrtek 42. ročník Smetanovských dnů. Ty nabídnou až. do 24. března mimořádné soubory, umělce, sympozia, výstavy, ale i slam poetry a tři představení pro děti. Hlavním tématem festivalu je Bedřich Smetana a související odkazy, ústřední linií sympozií pak Dílo a proměna v české společnosti 19. století.

Organizátoři festivalu, kteří připravili 21 akcí, doufají, že se uskuteční v plném rozsahu, i díky dalšímu rozvolnění protiepidemických opatření od 1. března. „Po loňském zrušeném ročníku, kdy se odehrál pouze zahajovací koncert ‚Má vlast‘, se na letošní festival moc těším. Hned první koncert s německým sólistou Albanem Beikircherem, na kterém zazní Dvořákova Novosvětská, Verdiho síla osudu a málokdy slýchaný houslový koncert italského skladatele Ermanna Wolf-Ferrariho bude jedním z vrcholů festivalu. Těším se i na komorní koncerty v Domě hudby, na Wihanovo kvarteto, klavírní recitál Igora Ardaševa, Smetanovo trio, na Štěpána Raka, Klavírní kvarteto Josefova Suka, Pražské smyčcové duo a Dechové kvinteto PKF. Zážitkem určitě bude i vystoupení souborů Schola Gregoriana Pragensis a Moravia Brass Band v katedrále sv. Bartoloměje nebo netradiční vystoupení Slam poetry show v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje. Chybět nebudou ani hudebně literární pořady. Dětem jsou věnována představení ‚Úklona klasikům‘ a ‚Pohádky pro malé i velké‘ se Štěpánem Rakem," uvedla ředitelka Smetanovských dnů Lenka Kavalová.

Na festival Smetanovské dny se mohou tedy těšit nejen milovníci klasické hudby, symfonických i komorních koncertů a různých hudebních žánrů, ale i milovníci autorských čtení a divadla. Návštěvníci mohou zavítat i na divadelní představení Věc Makropulos, na výstavy nebo se něco dozvědět na vědecké konferenci Plzeňských sympozií.

„Smetanovské dny patří k našemu městu už od roku 1981 a jsou jednou z největších plzeňských kulturních událostí. Jejich součástí jsou koncerty, divadlo, výstavy i mezioborové sympozium, na jehož pořádání spolupracují odborníci z Akademie věd České republiky, Univerzity Karlovy v Praze i Archivu města Plzně a dalších institucí. Věřím, že si příznivci kultury určitě vyberou, neboť program je skutečně pestrý. Současně také věřím, že se letošní ročník uskuteční bez omezení. Zároveň děkuji Plzeňské filharmonii za přípravu festivalu,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář, který nad festivalem převzal záštitu.

Smetanovské dny organizuje už 10. rokem Plzeňská filharmonie, jejímž zakladatelem je město Plzeň. Festival potrvá do 24. března. Patří k němu i doprovodný program, jeho součástí je také plzeňský Masopust, Masopust, jen mě holka nevopust!, který se koná v sobotu 26. března.