Za popálení tří dětí na táboře se u soudu v Rokycanech zpovídají dvě vedoucí

Zveřejněno v Krimi
Od - pátek, 18. únor 2022 06:55
Za popálení tří dětí na táboře se u soudu v Rokycanech zpovídají dvě vedoucí ilustrační. Foto: pixabay

Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti se začaly u rokycanského okresního soudu zpovídat dvě vedoucí letního příměstského tábora, podle obžaloby jsou odpovědné za popálení tří dětí. V srpnu 2019 na příměstském táboře prováděly s dětmi chemický pokus, tak zvaný faraonův had. Při něm vzplál technický líh a tři děti utrpěly popáleniny. Šestileté děvčátko mělo těžké popáleniny na 40 procentech těla, osmiletého chlapce a stejně staré děvče oheň zasáhl méně. Obžalovaným vedoucím tábora hrozí až čtyřleté vězení. Soud bude pokračovat v červenci.

Osmačtyřicetiletá hlavní vedoucí tábora, na němž bylo 23 dětí, odmítla u soudu vypovídat. Druhá, jednačtyřicetiletá obžalovaná soudu průběh kritického dne popsala. "Mně je velmi líto, že se celá situace stala, že se děti na táboře zranily. Ale cítím se nevinna," prohlásila u soudu.

Ženy vedly příměstský tábor v duchu komiksu Čtyřlístek. Páteční chemický pokus s faraonovým hadem měl být vyvrcholením dne i závěrečnou akcí tábora. Při pokusu se smíchá cukr se sodou, směs se vsype do popela, polije lihem a zapálí. Při hoření se formuje tělo pěnového hada. Obě vedoucí pokus znaly z dřívějšího školení, vypověděla obžalovaná. Je to podle ní pokus, který se běžně provádí i ve školách.

Děti byly rozdělené do pěti skupinek, každá prováděla pokus zvlášť. Z důvodu co největší bezpečnosti se vedoucí rozhodly ho provést venku. Děti pouze zamíchaly sodu s cukrem, lití lihu i zapalování měly na starosti vedoucí. Napoprvé se ale pokus uspokojivě nepovedl, ženy se proto rozhodly ho zopakovat, popsala u soudu mladší obžalovaná. Podle svých slov zkontrolovala, že směs po předchozím pokusu už zchladla, a špejlí na ní propíchla ztvrdlou krustu. Žaloba ale tvrdí, že mezi pokusy nebyl dostatečný časový odstup a že výpary ethanolu vzplály od nevyhořelých uhlíků z předchozího pokusu.

Ve chvíli kdy oheň zasáhl děti, byla mladší obžalovaná podle svých slov otočená zády. Pak prý viděla, jak kolegyně nesla šestiletou dívku, obě se snažily držet hořící oděv od jejího těla a sundat ho z ní. Jedna z žen běžela pro připravenou hadici s vodou. "Neumím si vysvětlit, jak se neštěstí stalo," uvedla obžalovaná. Podle její výpovědi dodržovaly obě vedoucí bezpečnostní opatření a děti neustále upozorňovaly, aby si držely odstup. Děti měly i brýle, které se používají ve školních laboratořích.

Šestiletá dívka utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 40 procentech těla, z toho 26 procent byly popáleniny třetího stupně. Její život ohrožující zranění si vyžádalo dlouhou hospitalizaci i opakované lékařské zákroky. Následky si ponese doživotně. Další dvě děti měly popáleniny na dvou a pěti procentech těla.

Rodiny popálených dětí se přihlásily s nárokem na odškodnění. Nejvíc požaduje rodina nejvážněji zraněné dívky, která chce odškodné 6,5 milionu, zdravotní pojišťovna nárokuje škody za 1,4 milionu.

čtk