Významná posila pro karlovarskou Energii. Přichází bronzový medailista z mistrovství světa

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - čtvrtek, 13. červen 2024 17:43
Významná posila pro karlovarskou Energii. Přichází bronzový medailista z mistrovství světa Zdroj: HC Energie Karlovy Vary

Defenziva karlovarské Energie hlásí významnou posilu do svých řad! Do Karlových Varů totiž míří bronzový medailista z loňského mistrovství světa a desátý nejproduktivnější obránce loňského ročníku Tipsport extraligy Janis Jaks, který s Energií podepsal jednoletý kontrakt.

Osmadvacetiletý pravák přichází na západ Čech z Litvínova. V něm strávil poslední dvě sezony a zařadil se mezi vůbec nejproduktivnější hráče celé extraligy. Ve 103 utkáních nasbíral 59 bodů za 12 branek a 47 asistencí.

Jaks tak přichází s pověstí ofenzivního obránce, který by měl Energii pomoci nejen při hře v pěti, ale také v početních výhodách. Hned 21 ze svých loňských 29 bodů totiž získal v přesilovkách. „Hledali jsme ofenzivního beka do první obranné dvojice, který by nám pomohl i v přesilových hrách, byl výborně fyzicky i bruslařsky připravený a zároveň měl dostatek zkušeností. Janise jsme sledovali už v dřívějších sezonách a na mistrovství světa, a všechny tyto naše předpoklady splňuje. Věříme, že jeho herní kvalita přinese našemu týmu nejen kvalitní defenzivu, ale podpoří i ofenzivu,“ říká o nejnovější defenzivní posile sportovní ředitel Jiří Kalous.

Zkušený lotyšský zadák se do povědomí veřejnosti dostal především ziskem historické bronzové medaile, kterou jeho země vybojovala loni na domácím světovém šampionátu. Jaks včetně toho letošního odehrál už sedm mistrovství světa, za svou zemi naskočil už do 73 soutěžních utkání a zahrál si i na olympiádě v roce 2022.

Po Litvínovu tak nyní na rodáka z Rigy čeká druhé extraligové angažmá. V Karlových Varech podepsal Jaks jednoletý kontrakt, který vyprší 30. dubna 2025.

Jaks po konci mistrovství světa čerpá zaslouženou dovolenou. Suchou přípravu pak absolvuje doma v Lotyšsku, k týmu Energie by se měl připojit se startem přípravy na ledě, tedy na konci července.