Výtvarník a spisovatel Stanislav Bukovský oslavil významné životní jubileum

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 17. duben 2024 09:34
Výtvarník a spisovatel Stanislav Bukovský oslavil významné životní jubileum Foto: plzen.eu (galerie plzen.eu, Aleš Bukovský a Peggy Kýrová)

Radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková poblahopřála k 80. narozeninám výtvarníkovi, ale také historikovi a publicistovi Stanislavu Bukovskému.

Jste významnou osobností se širokým záběrem. Už více než pět desítek let ovlivňujete kulturní život v našem městě, a to nejen jako výtvarník či organizátor a kurátor výstav, ale také jako historik, který připravuje výstavy i knihy především z období první a druhé světové války,“ připomněla během setkání Eliška Bartáková.

Stanislav Bukovský uvedl, že láska k historii se u něj zrodila už ve škole díky jeho pedagogům, na plzeňské strojní průmyslovce ho učila Danuše Bělohlávková. A také díky rodinné historii. „Táta byl za války v odboji a byl souzen. Zajímal jsem se o rodinnou historii. Začal jsem sbírat příběhy, nejprve rodinné, pak i ze širšího okolí. Zajímalo mě, co lidé za války zažili,“ řekl Stanislav Bukovský.

Zavzpomínal také na své dětství a mládí, kdy měl velmi blízko ke sportu. „Mohli jsme tenkrát přijít do jakéhokoli sportovního oddílu, všude nás vzali, věnovali se nám. Byli jsme v partě a měli jsme k dispozici téměř jakékoli sportoviště. U mě nakonec zvítězila kanoistika,“ vzpomínal.

V roce 1967 spoluzakládal výtvarnou skupinu Intenzit, která roku 1971 připravovala svou první výstavu. Tu nakonec úřady nepovolily, asi prý nebyla dostatečně optimistická. „Jako výtvarná skupina jsme se však stále scházeli a jezdili spolu třeba na výlety. Výstavu jsme uspořádali až   roce 1991,“ poznamenal Stanislav Bukovský.

Stanislav Bukovský se narodil v Plzni 13. dubna 1944. Po maturitě na střední průmyslové škole se zabýval keramikou, v tomto oboru získal certifikát Mistr umělecké výroby. Jako keramik pracoval pro Památkovou péči (užitá keramika), roku 1991 byl jedním ze zakládajících členů Spolku za starou Plzeň. Po roce 1989 působil několik let jako ředitel kulturního střediska Esprit, při kterém tehdy založil stejnojmennou galerii. Je členem Unie výtvarných umělců Plzeň a členem Střediska západočeských spisovatelů. Má za sebou dlouhou řadu výstav ať již skupinových, tak samostatných. V minulých letech vydal například knihu Plzeň a Bolevec za Velké války, která byla připravena ke 100. výročí výbuchu bolevecké muničky, nebo publikaci o chrásteckých odbojářích, kteří za druhé světové války bojovali proti nacistům. Je autorem reliéfu Václava Krále a bronzových bust Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, které jsou umístěny na domě Pod Záhorskem 1, kde se začátkem roku 1942 oba parašutisté ukrývali. Dílo Stanislava Bukovského je zastoupeno v Artotéce města Plzně.

Tvorbě Stanislava Bukovského je věnována aktuální výstava v Galerii Jiřího Trnky na náměstí Republiky. Jmenuje se Práce všeho druhu a navštívit ji můžete do 21. dubna. V Galerii 13 si nenechte ujít výstavu Inspirace Orwellem, kde Stanislav Bukovský představuje své velkoformátové kresby inspirované Orwellovou Farmou zvířat. V přednáškovém sále je výstava k vidění do 28. dubna.