Aktualizováno: Vytrvalé deště zvedají hladiny řek, plzeňská radnice nabádá k opatrnosti

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 14. květen 2021 09:23

Aktualizováno 11:19 Vydatné a vytrvalé deště zvedají v Plzeňském kraji hladiny řek. Na řadě míst zalila voda louky, pěší cesty i cyklostezky. Město proto žádá občany, aby v zájmu vlastního bezpečí nevstupovali do těchto lokalit. Třetí povodňový stupeň byl vyhlášen na Úslavě a první povodňový stupeň na Radbuze.

„Úslava se rozlila v Koterově, Božkově, Lobzích a v okolí kostela sv. Jiří na Doubravce, problematickým místem je i Hradiště a okolí, zaplavená je i cyklostezka do Starého Plzence.  Řeka Radbuza zaplavila náplavku, nutné je dát si pozor i v Doudlevcích ve směru k jezu,“ uvedla Dagmar Svobodová Kaiferová, vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně. 

Kvůli velké vodě je uzavřena lávka v Koterově, která slouží jako nájezd na novou stezku do Starého Plzence a také lávka pod Kolešovkou mezi Koterovem a Božkovem. Neprůjezdný je rovněž podjezd na stezce pro pěší a cyklisty pod mostem přes Úslavu v Lobzích.

„Úklid nyní zatopené náplavky proběhne v rámci pravidelné údržby, která zahrnuje jednou měsíčně očištění celé náplavky a jejích prvků vodou. Před několika dny byly revitalizovány trávníky při řece a tak naše zahradníky mrzí, že jim tuto práci voda odnese,“ dodala mluvčí Správy veřejného statku města Plzně Radka Žáková.

Problémy jsou i jinde v kraji

Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara zasahovaly jednotky v pátek ráno v Janovicích nad Úhlavu, kde odčerpávaly vodu ze sklepa místní mateřské školy. "Dosavadní zásahy na čerpání jsou prozatím jen lokálního charakteru a řeší je ve většině případů místní dobrovolné jednotky," dodal.

V následujících 24 hodinách by mělo podle meteorologů spadnout do 20 milimetrů srážek. Do podvečerních hodin platí výstraha před vzestupy hladin řek.

Foto: ZAK TV, SDH Koterov