Výstavbou východního okruhu vznikla nová ulice. Jmenuje se po bývalém pohostinství

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 1. září 2021 08:16
Výstavbou východního okruhu vznikla nová ulice. Jmenuje se po bývalém pohostinství foto: ÚMO 1

Na Sudech. Tak se jmenuje nová ulice, která vznikla s výstavbou východního okruhu města Plzně a nyní spojuje Plaskou ulici s ulicí Na Roudné. S novým názvem ožívá historie plzeňského Bolevce, kde kdysi fungovala továrna na sudy a na přelomu 70. a 80. let minulého století tady stála hojně navštěvovaná hospoda Na sudech.

20210831 pohled na plaskou ulici hospoda na sudech archiv mesta plzne„Domluvili jsme se s kolegy v radě, že by bylo dobré držet se historického názvu místa, který si navíc mnozí z nás pamatují,“ uvedla starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová. Pro nový název pak zvedli ruku i zastupitelé obvodu.

Pohostinství se nacházelo asi sto metrů pod starou Boleveckou návsí, kde byla točna trolejbusové linky č. 13, která do roku 1977 obsluhovala severní část města. Hospodu si dodnes živě vybavuje František Kabát ze Spolku Boleveckých rodáků. „Měli výdej přes okénko, ale sezení bylo i v lokálu. Plochy stolů tvořily sudy a na sudech se také sedělo, ale při stěnách byly ještě klasické lavice,“ vzpomíná.

Ještě před hospodou Na sudech zde stály rozlehlé zemědělské objekty, čtyři řadové domky a také hostinec U Kabátů. „Byl tam velký sál na společenské akce, který nejvíce využívala Dělnická tělovýchovná jednota. Nejen tento objekt ale zanikl s výstavbou sídliště, která započala v 70. letech. Demolicí prošla celá levá strana od konečné stanice trolejbusů směrem k boleveckému hřbitovu včetně velkého kravína JZD Bolevec a též velkého kaskádového zahradnictví U Šalounů naproti hřbitovu,“ vysvětluje Kabát. Na místě původního pohostinství pak teprve vyrostla nová hospoda Na sudech. Její osud však nebyl dlouhý. Z Bolevce totiž nadobro zmizela s rozšířením silnice na Třemošnou v druhé polovině 80. let.