Výstavba stanového městečka se (zatím) nekoná. Uprchlíků ubývá!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 18. červen 2022 06:49
Výstavba stanového městečka se (zatím) nekoná. Uprchlíků ubývá! ilustrační. Foto: se souhlasem ZAK TV

Plzeňský kraj, který má od ústředního krizového štábu povolení ke stavbě stanového městečka pro romské uprchlíky z Ukrajiny, zatím vyčkává a nepřipravuje ho. Počty uprchlíků klesají a zrychluje se také doba lustrace ukrajinských Romů z původních čtyř až pěti dnů na dva až tři dny. Ve čtvrtek přišlo do plzeňského krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v Plzni (KACPU) asi 50 uprchlíků, Romové žádní, řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Ukrajinských Romů je teď v kraji jen asi 11 v Plzni a Rokycanech. Jakmile dostanou dávky, tak podle kraje odjíždějí.

Plzeňský kraj zatím nepociťuje žádné nárůsty poté, co Praha od čtvrtka zavřela své KACPU. Právě kvůli tomuto kroku chtěl být kraj připraven na vyšší počty uprchlíků a od začátku června připravoval stanové městečko v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku pro zhruba 150 lidí. V záloze má ještě další dvě až tři lokality mimo Plzeň. Podle hejtmana ale zřejmě klesají počty Romů i v Praze, protože ti, kteří nemají pobyt na území ČR, už nedostanou další dávku 5000 korun na měsíc a osobu. Když si přijedou pro druhou dávku a zjistí, že už ji nedostanou, tak odjedou a už zřejmě znovu nepřijedou, uvedl. Podle hejtmana by se tím situace mohla vyřešit sama, ale bude to trvat ještě asi měsíc.

"Stanové městečko zatím není potřeba. Samozřejmě dál mapujeme situaci, ale teď to úplně nechvátá," řekl hejtman. Hlavním důvodem je, že se zrychlila lustrace ukrajinských Romů, tedy prověřování, zda nemají dvojí občanství. Pokud jsou kromě Ukrajiny také občany Maďarska jako unijní země, nemohou dostat vízum ani sociální dávku, nelze je zaregistrovat a kraj jim nemůže zajišťovat ubytování. Pro skupinu lustrovaných lidí potřeboval kraj vytvořit nouzové ubytování na několik dnů. Lustrace podle kraje zdržovala maďarská strana. "Teď se zrychlila, dostali jsme se na dva až tři dny. Jednotky Romů tak čekají v plzeňském Pekle (bývalý kulturní dům) a v tělocvičně v Rokycanech. Jinam jsme je nedávali," uvedl hejtman.

Kraj má od minulého týdne k dispozici stany a vybavení městečka, které si může vyzvednout ve skladech státních hmotných rezerv. "Nemáme to ale rezervované, může nám to vzít někdo jiný," řekl hejtman. Kraj teď stanové městečko nepřipravuje, průběžně monitorujeme další lokality. "Ale neříkáme kde, abychom neplašili lidi. Stejně ho tam třeba nepostavíme a lidé budou vyplašení, jako to bylo v Nových Domcích," dodal hejtman. Tam chybí dostatečný zdroj pitné vody a jsou tam problémy také s toaletami.

čtk